کد خبر: 781158 A

معاون امور صنایع در بازدید از ششمین نمایشگاه نوشت افزار از اصلاح تعرفه های تولیدی در راستای سیاست حمایت از تولید داخل و کاهش زمان پرداخت بدهی واحدهای تولیدی از 36 ماه به 60 ماه خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، فرشاد مقیمی در جمع تولید کنندگان صنعت نوشت افزار با اشاره به شرایطی کنونی کشور توضیح داد: در شرایطی نمایشگاه نوشت افزار برگزار می‌شود که کشور در شرایط خاص قرار گرفته است و تمامی نشانه های در تحریم، تولید را نشانه گرفته است.

او ادامه داد: ما چهل سال است که در تحریم بوده ایم و گاهی برداشت هایی شده و تحریم ها شدت و ضعف به خود گرفته است. اما در شرایط فعلی باید برای رفع مشکلات تصمیمات جدید برای اقدامات جدید گرفت.

مقیمی به سیاست حمایت از تولید داخل اشاره کرد و گفت: این سیاست از سال گذشته اعمال می شد و امسال سرعت بیشتری گرفته است و در حوزه ای که تولید انجام می شود، سیاست اعمال تعرفه ها را در الویت قرار داده‌ایم.

او با اشاره به اینکه امروز اگر به این ضرورت برسیم که تعرفه ها به تولید داخل ضربه می زند گفت: اگر امروز به این ضرورت برسیم که این تعرفه ها باید عوض بشوند با درایت وزیر صنعت در کوتاهترین فاصله زمانی مصوبه آن را از هیات وزیران خواهیم گرفت و در کوتاه ترین زمان ممکن اصلاح تعرفه ها را انجام خواهیم داد.

مقیمی در بخش دیگری از صحبت های خود به برگزاری کارگاه مشترک با گمرک اشاره کرد و توضیح داد: اگر چالشی از حوزه قوانین و مقررات با گمرک سد راه تولید کنندگان صنعت نوشت افزار وجود دارد، از طریق انجمن به ما مطرح کنند تا در جلسه مشترک با گمرک آن را مطرح و حل کنیم.

او ادامه داد: اگر ترخیص مواد اولیه در گمرک از نظر مسائل بین المللی آن مشکل نداشته باشد، 70 درصد قابل ترخیص است و اگر هم مشکلات ارزی مطرح است در جلسات با بانک مرکزی آنها را مطرح خواهیم کرد.

او درباره مشکلاتی که تولیدکنندگان صنعت نوشت افزار در حوزه محیط زیست با آن روبرو هستند تاکید کرد: ما نمی توانیم نسبت به مسائل زیست محیطی خود بی تفاوت باشیم ولی اگر در حوزه مقررات وضع شده که کار تولیدی را با مشکل روبرو کرده است، در کارگروه ویژه ای که با محیط زیست داریم، حتما آن را مطرح خواهیم کرد .

مقیمی با اشاره به اینکه در کمیسیون ماده 11 می توانیم یک رده درجات محیط زیستی را تغییر بدهیم گفت: اگر مشکلات این حوزه نیاز به تغییر قانون دارد ما آمادگی این امر را داریم.

معاون امور صنایع با اشاره به مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع گفت: در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مصوب شد اقساط بدهی مالیاتی واحدها از ۳۶ ماه به ۶۰ ماه تبدیل شود.

او درباره ارز مورد نیاز صنعت نوشت افزار گفت: با توجه به زمان پیک این مصرف، در نشست مشترک با بانک مرکزی مطرح خواهیم کرد و ارز مورد نیاز به این صنعت تخصیص خواهد یافت .

وی بیان داشت: در موضوع تأمین ارز مورد نیاز واحدها، اینکه صرافی‌ها درخواست مبالغ بیشتری برای تأمین ارز از شرکت‌ها می‌کنند، هیچ پشتوانه قانونی و مقرراتی ندارد و این مشکل به بانک مرکزی منعکس خواهد شد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: هر روش و شیوه پیشنهادی صنعتگران و بخش خصوصی که به تسهیل در انجام کار و رونق تولید کمک کند را با آغوش باز پذیرا هستیم.

وی ادامه داد: واحدهای تولیدی که پروانه و جواز دارند هیچ محدودیتی برای واردات مواد اولیه ندارند، حتی اگر بخواهند این مواد را برای مجموع فعالان صنف خود خریداری کنند.

معاون صنایع در صحبت پایانی خود از تولید کاغذ در کشور در آینده نزدیک با در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی و حفظ نباتات خبر داد.

یادآور می شود، ششمین نمایشگاه بین اللملی نوشت افزار از 11 تا 14 تیر ماه از ساعت 10 تا 18 با حضور 107 شرکت در نمایشگاه شهر آفتاب برگزار خواهد شد.

 

حمایت از تولید گمرک معاون سیاست نوشت افزار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر