کد خبر: 780807 A

مجری طرح جامع شبکه آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور:

مجری طرح جامع شبکه ابیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور گفت: با پایان طرح مهار آب‌های غرب و شمال غرب کشور تا پایان سال 98 ، پنج میلیون تن به محصولات کشاورزی کشور افزوده می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رحیم سجادی در حاشیه بازدید از طرح‌های آبیاری و زهکشی پروژه‌ای پایاب سد خداآفرین با بیان اینکه این طرح در 220 هزار هکتار از اراضی کشور اجرا شده است اظهار کرد: شش استان ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی شامل اجرای طرح آبیاری و زهکشی می‌شوند.

وی ادامه داد: تاکنون 94 درصد از طرح به پایان رسیده و تنها رفع نقص و جمع آوری جزئیات طرح باقی مانده است.

سجادی با تاکید بر اینکه 50 هزار هکتار از 220 هزار طرح مذکور به زیر کشت رفته است افزود: همچنین 140 هزار هکتار از اراضی این طرح آماده بهره‌برداری و منتظر تامین آب است.

وی اضافه کرد: تامین آب این طرح بر عهده وزارت نیرو بوده است که این وزارتخانه به دلیل کمبود اعتبار از طرح عقب مانده است.

سجادی میزان اعتبار تخصیص یافته به طرح را پنج هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: اکثر خرید تجهیزات برای طرح در سال 96 انجام شده است اما همچنان مقداری از خریدها باقی مانده بود که در سال 97 با افزایش هزینه مواجه شدیم.

وی تاکید کرد: به دلیل افزایش هزینه‌ها ما به تولیدکنندگان و پیمانکاران 900 میلیارد تومان بدهکار شده‌ایم اما این بدهکاری را کار را متوقف نکرده و طرح همچنان در حال پیشرفت است.

سجادی زمان پایان کارهای مربوط به وزارت جهاد کشاورزی را پایان شهریور اعلام کرد و گفت: بخشی از کار طرح که مربوط به وزارت جهاد کشاورزی است تا شهریورماه به پایان می‌رسد اما کارهایی که مربوط به وزارت نیرو است با تامین بودج مورد نیاز آنها در سال 98 به پایان خواهد رسید.

سجادی با تاکید بر اینکه با پایان طرح در غرب و شمال غرب کشور پنج میلیون تن به محصولات کشاورزی کشور افزوده می‌شود، گفت: عمده این محصولات گندم، ذرت و کلزا خواهد بود همچنین محصولات تابستانه خیار و هندوانه از جمله محصولاتی خواهد بود که در این طرح کشت می‌شود.

مجری طرح جامع شبکه آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور میزان اشتغالزایی در این طرح را 200 هزار نفر عنوان کرد.

سجادی در پایان گفت: در استان اردبیل با توجه به منابع آبی مناسبی که وجود دارد تامین آب 36 هزار هکتار از اراضی کشاورزی با وجود احتیاط وزارت نیرو صد در صد خواهد بود.

استان اردبیل محصولات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی وزارتخانه استان ایلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر