کد خبر: 779568 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

قائم مقام پالایشگاه نهم با بیان اینکه تعمیرات اساسی فاز 12 در شرایط ایمن در حال انجام است، گفت: در خصوص میزان تولید میعانات گازی و گوگرد پالایشگاه نهم اظهار داشت: در حال حاضر فاز 12 نسبت به سایر پالایشگاه‌ها نزدیک به 70 درصد بیشتر تولید میعانات و گوگرد دارد.

زنده بودی رئیس تعمیرات اساسی پالایشگاه نهم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا گفت: امسال تمام واحدهای پالایشگاه اورهال کلی دارد و تعمیرات اساسی پالایشگاه به صورت فاز به فاز  و از 6 تیر در حال انجام است. هر 10 روز یک فاز را اورهال می‌کنیم که 3 روز آن مربوط به فعالیت‌های بهره برداری و 7 روز آن تعمیرات اساسی است.

وی با بیان اینکه تعمیرات اساسی پالایشگاه نهم برای 3 فاز بازه زمانی 30 روزه نیاز دارد، اظهار داشت: سال گذشته تعمیرات اساسی ردیف‌های شیرین سازی پنج و شش به صورت کامل و بخشی از برنامه‌های تعمیراتی ردیف‌های یک، دو، سه و چهار نیز انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در تعمیرات امسال حدود 600 نیرو فعالیت می‌کنند، افزود: در همین راستا امسال تعمیرات در ردیف‌های پنج و شش به صورت جزئی و در سایر ردیف‌ها به صورت کامل انجام می‌شود.

زنده بودی با اشاه به حجم زیاد تعمیرات اساسی گفت: در مجموع حدود 2 هزار و 699 آیتم تعمیرات اساسی پیش بینی و برنامه ریزی شده است که تعمیر انواع مبدل‌ها، هیترها و فیلترها 178 آیتم انواع برج درام، مخزن، 139 آیتم انواع شیرآلات، کنترل، ولو دستی و اطمینان، 589 آیتم کارهای عمومی، مکانیک 169 آیتم وما بقی آیتم های مکانیکی برق ابزار دقیق هستند.

وی افزود: امسال حجم کار نسبت به 4 سال گذشته از تنوع و پیچیدگی خاصی برخوردار است. حدود 216 تجهیزات به درخواست واحد بازرسی فنی برای اولین بار در پالایشگاه نهم مورد تعمیرات اساسی قرار خواهد گرفت.

رئیس تعمیرات اساسی پالایشگاه نهم با بیان این مطلب گفت: پالایشگاه‌های دیگر با دو فاز روزانه حدود 50  میلیون مترمکب گاز تولید می‌کنند در حالیکه فاز 12 روزانه بیش از 90 میلیون متر مکعب تولید گاز دارد.

وی همچنین در خصوص میزان تولید میعانات گازی و گوگرد پالایشگاه نهم اظهار داشت: در حال حاضر فاز 12 نسبت به سایر پالایشگاه‌ها نزدیک به 70 درصد بیشتر تولید میعانات و گوگرد دارد.

وی در مورد نحوه انتخاب پیمانکار گفت: طبق بخشنامه و دستورالعمل‌هایی که از وزارت خانه داریم، ملزم به استفاده از پیمانکار داخلی هستیم. تمام قطعات از داخل تهیه می‌شود و قطعاتی مثل گیربکس، فن‌های هوایی، واحد شیرین سازی در کارگاه مرکزی تولید می‌شود.

زنده بودی افزود: بعضی از قطعات را نیز خودمان تراشکاری می‌کنیم و سایر قطعاتش اگر نیاز باشد از شرکت‌های داخلی تهیه می‌کنیم و قطعات ابزار دقیق نیز از نماینده داخلی خریداری می‌کنیم، ما در حال حاضر چیزی تحت عنوان قطعات خارجی نداریم.

رئیس تعمیرات اساسی پالایشگاه نهم خاطر نشان کرد: پالایشگاه نهم در واقع دو برابر سایر پالایشگاه‌های مجتمع است و  دارای 3 فاز است و از فاز 14 نیز خوراک دریافت می‌کند.

وی با اشاره به تولید قطعات خاص توسط شرکت‌های داخلی گفت: شیرآلات مختلف پالایشگاه توسط شرکت‌های داخلی تعمیر می‌شود. این در صورتی است که شرکت سازنده اعتقاد داشت این شیرها قابل تعمیر نیستند.

رئیس تعمیرات اساسی و قائم مقام پالایشگاه نهم، تصریح کرد: بحث دوم روی توربین‌ها است که دارای قطعات خاصی است، در عین حال قطعات این تجهیز پیچیده را نیز از  شرکت‌های داخلی تأمین و نصب می‌کنیم.

برج گاز مکانیک برنامه ریزی تولید گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر