کد خبر: 779266 A

در گفت‌وگو با ایلنا عنوان شد:

دبیر انجمن لبنی ایران گفت: قیمت لبنیات مطابق با دستورالعمل قانونی از مجموع بهای تمام شده تولید و 14 درصد سود تعیین شده است.

 رضا باکری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در واکنش به غیرقانونی بودن افزایش بیش از 6 درصدی قیمت لبنیات، اظهار کرد: بر اساس قانون تعیین قیمت 14 قلم محصول لبنی به ستاد تنظیم بازار است و این ستاد مسئول تعیین و اجرای قیمت این محصولات است.

وی یادآور شد: 3 قلم محصول لبنی که جزو کالای اساسی هستند نیز در لیست این 14 قلم کالا قرار دارند.

باکری این 3 قلم محصول لبنی را شیر، ماست و پنیر با درصد چربی ، بسته بندی و وزن متفاوت عنوان کرد.

وی درباره نحوی قیمت گذاری مابقی محصولات لبنی توضیح داد: هر چند قیمت‌گذاری مابقی محصولات لبنی به کارخانه‌ها واگذار شده است، اما باید با رعایت دستورالعمل تعیین شده باشد. در دستورالعمل تعیین قیمت توسط کارخانه‌ها آمده است که قیمت محصولات لبنی هر کارخانه با توجه به قیمت تمام شده در آن کارخانه، به علاوه سود مجاز توسط آن‌ها تعیین می‌شود.

به گفته دبیر انجمن لبنی ایران، ستاد تنظیم بازار تنها مرجع قانونی تعیین قیمت برای کالاهای اساسی است و هر قیمتی که در این ستاد برآورد و ابلاغ شود، قانونی و قابل اجرا است.

باکری در پایان تاکید کرد: در شرایط کنونی اظهار نظرات درباره تصمیمات قانونی باید کارشناسی و با دقت باشد چراکه هر صحبت غیر کارشناسی موجب متشنج شدن جو بازار و جامعه می‌شود.

 

 

 

 

ایران تنظیم بازار شیر کارشناسی لبنیات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر