کد خبر: 778816 A

رویترز گزارش داد:

جنگ تعرفه‌ها ظاهرا هیچ نتیجه‌ای جز افزوده شدن بر ثروت دولت‌ها به واسطه برداشت از منابع شهروندان ندارد. چین و آمریکا در این جنگ میلیاردها دلار از شهروندانشان به صورت غیر مستقیم درآمد کسب کرده‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا از ابتدای سیاست‌های اعمال تعرفه به شهروندان آمریکایی قول داد که این چین است که هزینه‌های اعمال تعرفه‌های سنگین بر کالاهای چینی را پرداخت می‌کند. در حالی که شرکت‌های چینی با وضع مالیات‌های جدید هزینه خود را از شرکت‌های آمریکایی وارد کننده اخذ می‌کنند و در واقع شهروندان آمریکایی هستند که این هزینه‌ها را متقبل می شوند.

ترامپ در مورد اعمال تعرفه‌ها چه می‌گوید؟

ترامپ که خودش را «مرد تعرفه‌ای» خوانده است ادعا کرده که با اعمال تعرفه میلیاردها دلار سرمایه به خزانه دولتی آمریکا واریز شده است که در جهت رونق اقتصادی هزینه خواهد شد.

آیا شرکت‌های آمریکایی افزایش قیمت‌ها را متقبل می‌شوند؟

باید گفت خیر. شرکت‌های آمریکایی با اضافه کردن هزینه ها بر قیمت تمام شده از شهروندان آمریکایی این هزینه‌ها را دریافت می‌کنند.

درآمد اعمال تعرفه برای آمریکا چقدر بوده است؟

آمریکا از اعمال تعرفه‌های از ابتدای ۲۰۱۸ میزان ۲۵ میلیارد دلار درآمد داشته است که ۱۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار آن از تعرفه های اعمالی بر چین به دست آمده است.

شرکت‌های آمریکایی چه عکس العملی نشان داده‌اند؟

نایک و ۱۷۲ شرکت تولید کفش دیگر از دونالد ترامپ خواسته‌اند که نسبت به حذف تعرفه بر کفش از اعمال هفت میلیارد دلار هزینه اضافی بر مصرف‌کنندگان آمریکایی جلوگیری کند.

 

چه کالاهایی گرانتر شده است؟

قیمت ماشین لباسشویی نسبت به سال گذشته به میزان ۱۲ درصد افزایش قیمت داشته در حالی که کالاهایی که وابسته به فولاد و آلومینیوم نیز بوده اند نسبت به سال گذشته نه درصد افزایش قیمت داشته اند.

 

آیا شرکت های چینی نیز هزینه ای پرداخت می کنند؟

چین نیز در اقدامی متقابل بر کالاهای آمریکایی اعمال تعرفه کرده است که به همان میزان بر شهروندان چینی هزینه های بیشتر اعمال خواهد شد. به همین ترتیب محصولی همچون دانه های سویا با اعمال تعرفه توسط دولت چین دیگر از کشور آمریکا وارد می شد و نتیجتا شرکت های چینی از رقبای آمریکا برای خرید سویا اقدام کرده اند.

جنگ چین درآمد دلار دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر