کد خبر: 778799 A

ولیعهد سعودی که در صندوق سرمایه‌گذاری توسعه عربستان ایده‌های زیادی را برای جداسازی از اقتصاد نفت محور عربستان داده است هم اکنون توسط سازمان‌های اقتصادی دنیا زیر نظر برای اجرای این طرح‌ها، قرار دارد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی سعودی در پی طرح‌های جاه‌طلبانه خود برای جدا کردن اقتصاد از نفت و همینطور تبدیل کردن عربستان به یکی از قطب‌های انرژی‌های تجدید پذیر در چند سال اخیر توسط سازمان‌های اقتصادی جهان زیر ذره‌بین بوده است.

طرح‌های اقتصادی «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی نیاز به اعتباراتی دارد که توسط این صندوق تامین می شود. برخی از اطلاعات کسب شده در مورد این صندوق به شرح ذیل است:

۱. دارایی این صندوق به میزان ۳۰۰ میلیارد دلار است که نسبت به سال ۲۰۱۵ دو برابر شده است.

۲. ساختار اقتصادی صندوق به شش بخش تقسیم می‌شود. سهام صندوق، توسعه‌بخشی، املاک و زیر ساخت، ابر پروژه‌ها، سرمایه‌گذاری بین‌المللی و سرمایه شناور مجموعه.

۳. افزایش سرمایه‌گذاری خارجی از دو درصد به میزان ۱۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۵.

۴. این صندوق ۴۵۰ کارمند دارد که تا پایان سال به میزان ۷۰۰ کارمند خواهد رسید.

۵.اعطای چهار تا پنج درصد سود خالص به سرمایه‌گذاران و قول بیشتر شدن آن توسط صندوق.

۶. سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد دلاری در پروژه نئوم و تکمیل آن تا سال ۲۰۲۵ و همینطور تکمیل فاز اول مجموعه سرگرمی «القدیه» و تکمیل آن تا سال ۲۰۲۲.

۷. ساخت ۹۰۰ هزار واحد مسکونی و اتاق هتل تا سال ۲۰۳۰ در ۲۰ پروژه این صندوق.

۸. خرید ۳۸ درصد از سهام شرکت تولید فولاد پوسکو کره جنوبی به ارزش یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار.

این صندوق قصد دارد یک میلیارد دیگر بر صنایع خودروهای الکتریکی «لوسید موتورز» سرمایه‌گذاری کند.

محد بن سلمان به دلایل اتهامات قتل جنال خاشقجی هنوز نتوانسته است وجهه خود را در جامعه جهانی ترمیم کند ولی در عین حال از طرح‌های جاه‌طلبانه توسعه اقتصادی عربستان دست نکشیده است.

سرمایه گذاری طرح صندوق سرمایه‌گذاری سعودی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر