کد خبر: 778413 A

مومنی:

روسای سازمان ملی استاندارد ایران و منطقه آزاد قشم در اجرای مواد ۱۱۲ قانون برنامه پنجم توسعه و ۲۷ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری، صنعتی کشور و به استناد قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد کشور برای دومین بار تفاهم نامه همکاری امضا و مبادله کردند.

به گزارش ایلنا، نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد ایران در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت: هم و غم ما همدلی و همگرایی بیشتر با سایر دستگاه‌ها برای رفع موازی کاری‌های موجود است و انعقاد تفاهم‌نامه‌ها به همین منظور انجام می‌شود.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران سپس بر ظرفیت‌های خوب ایران در زمینه گردشگری حلال بخصوص در حوزه هتل‌داری و خدمات هوایی اشاره کرد و افزود: امیدوارم با اختصاص سهم کوچکی از چرخه مالی حلال در دنیا بتوانیم به رشد اقتصادی ایران کمک و استانداردسازی‌های مختلف را در منطقه آزاد قشم پیاده و اجرا کنیم.

حمیدرضا مومنی، رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این مراسم گفت: استاندارد یک مسئولیت اجتماعی است و این نگاه باید در همه سطوح جامعه جاری و ساری شود.

وی با بیان اینکه  همه ماموریت‌هایی که در تفاهم نامه قبلی به عهده ما گذاشته شده بود، به خوبی اجرا شده، افزود: اکنون منتظر ایفای ماموریت‌های تازه از سوی سازمان ملی استاندارد ایران هستیم.

مومنی در این نشست پیشنهاد داد با همکاری مشترک بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان منطقه آزاد قشم به‌صورت پایلوت استانداردهای حلال را در منطقه آزاد قشم اجرا و پیاده سازی کنیم.

گفتنی است، بخشی از مهم‌ترین تعهدات دو سازمان در این تفاهم نامه که به‌منظور تعامل و بهره گیری از توانمندی‌های اجرایی، فنی، علمی و ظرفیت طرفین امضا شد عبارتند از تایید صلاحیت آزمایشگاه‌ها- شرکت‌های بازرسی و مراکز آموزشی-کنترل کیفیت محصولات تولیدی و خدماتی- کنترل کیفیت کالاهای وارداتی، صادراتی- صدور پروانه گواهینامه‌های لازم بر اساس قوانین و مقررات- برگزاری دوره های آموزشی و سمینارهای علمی و مشارکت در تدوین و ترویج استانداردهای ملی.

این تفاهم نامه که در چهار ماده، ۳۸ بند و یک تبصره تنظیم شده و سه سال اعتبار دارد امروز در سازمان ملی استاندارد ایران به امضای نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد ایران و حمیدرضا مومنی، رییس منطقه آزاد قشم رسید.

منطقه آزاد قشم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر