کد خبر: 776038 A

«اف‌ای‌تی‌اف» که در چند سال اخیر مسئله مورد مناقشه بین ایران و کشورهای غربی بوده است هم اکنون در گلوگاه رد یا تایید مجلس تشخیص مصلحت نظام قرار دارد.

به گزارش ایلنا به نقل از «د هیل»، اجلاس شش روزه کشورهای جهان در مورد لایحه fatf روز جمعه در اورلاندو به پایان رسید. بریتانیا، آلمان و فرانسه پیش از این از ایران خواسته بودند که تمام لوایح «اف‌ای‌تی‌اف»  را بپذیرد.

ایران در سال ۲۰۱۶ پذیرفت که تفاهم ده ماده‌ای «اف‌ای‌تی‌اف» را تا ژانویه ۲۰۱۸ بپذیرد. هم اکنون بانک‌های ایرانی در لیست سیاه قرار دارند ولی «اف‌ای‌تی‌اف» پذیرفته است به ایران تا تصویب این لوایح مهلت دهد. مجلس ایران اعلام کرد که چهار مورد از ده مورد را به تصویب خواهد رساند. هم اکنون پس از یکسال از اتمام مهلت قانونی ایران برای پیوستن به «اف ای تی اف» ایران هنوز نتوانسته است تمام لوایح را به تصویب برساند. یکی از لوایح مهم این تفاهم، لایحه تامین مالی تروریسم است که در ایران مورد مناقشه بود.

ایران پیش از این از پذیرش بخشی از لوایح «اف ای تی اف» امتناع کرده بود.  در صورتی که ایران «اف ای تی اف» را نپذیرد با خطر قرار گرفتن در لیست سیاه بانک‌های خود رو به رو خواهد بود.

یکی از دو لوایحی که ممکن است باعث اقدامات محدود کننده برای بانک‌های ایرانی باشد، به تصویب ایران رسیده است ولی توسط شورای دوازده نفره نگهبان رد شده است. مجلس تشخیص مصلحت نظام که وظیفه میانجی گری بین مجلس و شورای نگهبان را دارد ماه‌هاست که این لایحه را در دست بررسی خود دارد ولی نتوانسته است تصمیم مشخصی در این باره بگیرد.

«حسین مظفر» عضو مجلس تشخیص مصلحت نظام پیش از این گفته بود که تا مهلت ماه ژوئن تصمیم مناسبی در این خصوص گرفته خواهد شد ولی تا کنون این اتفاق صورت نگرفته است.

۱۸ ماه از تصویب لایحه مرتبط با اف ای تی اف توسط مجلس ایران گذشته است ولی هنوز آینده مشخصی در برابر این مسئله برای ایران وجود ندارد. ایران، کره شمالی و کنگو سه کشوری هستند که هنوز به این لایحه نپیوسته‌اند.

آلمان استاندارد ایران تشخیص مصلحت نظام کشورهای غربی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر