کد خبر: 775053 A

اردکانیان در اختتامیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه:

وزیر نیرو اعلام کرد: روسیه و قزاقستان می‌توانند از مسیر شمال – جنوب ایران به عنوان یک راه کوتاه‌تر برای صادرات غلات استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رضا اردکانیان در نشست خبری اختتامیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه اظهار داشت: در شرایط عادی هم نگاه به همسایه و کشورهای منطقه سیاست راهبردی ایران است و قطعا توسعه روابط اقتصادی با همسایگان و کشورهای منطقه تاب‌آوری ما و همسایگان را در مقابل یکجانبه‌گرایی، تعرض و تحریم‌ها بالا می‌برد.

وی با بیان اینکه پیشنهاد الحاق ایران به منطقه اقتصادی اوراسیا به تصویب رسیده است، افزود: این موافقت‌نامه تحرک وسیعی در توسعه روابط اقتصادی با همسایگان و تاثیر زیادی در افزایش تاب‌آوری در مقابل تهدید‌ها دارد.

وزیر نیروی کشورمان همچنین گفت: وزارت نیرو به عنوان مسئول کمیسیون همکاری با روسیه و افغانستان، تاجیکستان و ارمنستان وظیفه قابل ملاحظه‌ای در عملیاتی کردن این راهبرد جمهوری اسلامی ایران دارد.

وی گفت: با عملیاتی شدن موافقت‌نامه الحاق ایران به اوراسیا با توجه به اینکه روسیه و قزاقستان بزرگترین صادرکنندگان غلات هستند، مسیر شمال – جنوب ایران می‌تواند به عنوان یک امتیاز و راهی برای صادرات از مسیر کوتاه‌تر باشد علاوه بر این کشورمان نیز می‌تواند نیازهای خود را در حوزه این محصولات تامین کند.

وی افزود: همچنین ما می‌توانیم نیاز کشورهای منطقه را به صورت‌های مختلف از جمله امکان تولید آرد برآورده کنیم.

اردکانیان افزود: توافق خوبی بین وزارت جهاد کشاورزی ایران و دستگاه مربوطه در روسیه برقرار شده امیدواریم با رفع برخی تنگناهای مرادوات بانکی این روند سرعت گیرد.

وی همچنین اظهار داشت: در زمینه نفت و گاز مذاکرات خوبی با وزیر نفت کشورمان انجام شده است. در زمینه برق نیز مذاکرات فشرده‌ای با کشورهای همسایه جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان در دست انجام است که سیستم برق ایران با شبکه روسیه سنگرون شود. این اقدام راه را برای پایداری شبکه‌ها و افزایش تبادل و ارتباط با منطقه فراهم می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: فرصت‌های خوبی نیز در زمینه خدمات فنی مهندسی در قالب کمیسیون مشترک و بر پایه مذاکرات فراهم شده است. همچنین برای تشکیل شرکت‌های مشترک و عرضه این خدمات به کشورهای منطقه نیروگاه تجدیدپذیر زمینه‌سازی شده و همکاری‌هایی در ساخت پنل‌های خورشیدی نیز خواهیم داشت.

 

افغانستان ایران تاجیکستان روسیه قزاقستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر