کد خبر: 774992 A

اردکانیان در اختتامیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه خبر داد:

وزیر نیرو اظهار داشت: در زمینه انرژی توافق و قراردادها برای واحد دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر مورد تاکید قرار گرفت و کار به نحو مناسبی در حال پیشرفت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رضا اردکانیان در مراسم امضای سند یادداشت تفاهم پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه گفت: از همه همکاران وزارتخانه‌های دو کشور، بخش خصوصی و اتاق بازرگانی که فعالانه در سه روز گذشته نتیجه مذاکرات و فعالیت‌های چندماهه را در قالب تفاهم‌نامه و قراردادهای مهم در ارتباط با توسعه روابط اقتصادی دو کشور مهم و تاثیرگذار در منطقه درآوردند ، قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: ما امروز عملا نتایج دو اجلاس مهم را گزارش می‌کنیم، دومین همایش فرهنگی بین ناحیه قفقاز شمالی و تعدادی از استان‌های کشور و دیگری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی و تجاری دو کشور است. هر دو زمانی اتفاق می‌افتد که لایحه همکاری ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا به تصویب مجلس رسیده و در آینده نزدیک به شکل قانون ابلاغ می‌شود که شروع تاثیرگذاری در روابط اقتصادی در بازار 200 میلیونی در سطح منطقه خواهد بود.

وزیر نیروی کشورمان ابزار امیدواری کرد: از جمله نتایج این اجلاس ارتباط بیشتر تجار، بازرگانان، تولیدکنندگان استان اصفهان به عنوان قطب صنعتی کشاورزی، گردشگری با مناطق مختلف و همتایان روس می‌باشد.

وی تصریح کرد: ابتدا برنامه‌ریزی شد هفت سند همکاری در چارچوب این اجلاس امضا شود که با علاقه‌ای که از سوی شرکت‌کنندگان از فدراسیون روسیه و ایران شاهد بودیم 12 سند همکاری به امضا می‌رسد.

وی با اشاره به موارد امضای اسناد گفت: تفاهم‌نامه برای بهینه‌سازی نیروگاه رامین اهواز، یادداشت تفاهم‌نامه همکاری در زمینه‌های مختلف مربوط به انرژی الکتریسیته در حوزه حمل و نقل، آغاز عملیات اجرایی برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار - اینچه برون فراهم شد که امیدواریم طی دو ماه آینده با انجام تعهدات وزارت راه روسیه کار اجرا آغاز شود.

اردکانیان همچنین اظهار داشت: در سایر زمینه‌های مربوط به حمل و نقل، مذاکرات و توافق‌های خوبی داشته‌ایم. وضع تعرفه رقابتی و همچنین برگزاری جلسات چندجانبه شرکت راه آهن روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و ایران، بعلاوه اینکه نقشه راه اقدامات مشترک پروژه برقی سازی راه‌آهن سرخس - بندرعباس، تهران – تبریز، ساخت راه‌آهن ترکمنستان – روسیه، قزاقستان – ایران، برقی کردن راه‌آهن تهران – تبریز، خط دوم بافق – توربان – زنگان، ساخت راه‌آهن چابهار-زاهدان – بیرجند و اتصال به بافق مشهد همچنین پروژه خط ریلی رشت – آستارا از جمله این تفاهمات است.

اردکانیان همچنین گفت: فعالیت‌های مربوط به شرکت‌های ایرانی جهت صادرات آبزیان پرورشی میگو و خاویار توافقات خوبی صورت گرفت در زمینه دارویی و بهداشتی نیز برای سال‌های 2019 تا 2021 توافقاتی حاصل شد و در زمینه ثبت تعدادی از اقلام دارویی برای بیماری‌های نادر ایران در روسیه توافق شد.

وی ادامه داد: راه‌اندازی کشتیرانی در خزر در چارچوب همکاری استان‌های ایران و قفقاز نیز از جمله موارد توافق است.

وی ابراز امیدواری کرد: با این خط کشتیرانی هر چه زودتر زمینه‌های گردشگری با توجه به امکانات توسعه یابد.

وزیر نیرو اظهار داشت: در زمینه انرژی نیز توافق و قراردادها برای واحد دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر مورد تاکید قرار گرفت و کار به نحو مناسبی در حال پیشرفت است.

وی همچنین گفت: در زمینه نفت و گاز مذاکرات مثبت و خوبی بین وزارت نفت ایران و انرژی روسیه طی روز گذشته انجام شد.

اردکانیان اظهار داشت: با توجه به شرایط فعلی می‌توان مذاکرات را در چارچوب اراده سیاسی رهبران دو کشور در زمینه فعالیت‌های انرژی تلقی کرد.

وی با بیان اینکه کریدور ثبت گمرکی نیز یکی از سرفصل‌های مذاکرات بود افزود: در انتها وزارت نیروی ایران و وزارت انرژی روسیه در خصوص احداث چهار واحد نیروگاه حرارتی در هرمزگان با ظرفیت 1400 مگاوات به توافق رسیدند که امیدواریم ظرف حداکثر سه ماه آینده شاهد سرعت در این پروژه باشیم.

مقام عالی وزارت نیرو همچنین اظهار داشت: در این اجلاس بعد از چهار سال توقف در زمینه همکاری مربوط به آب در کارگروه مربوط به زمینه برای همکاری مشترک در زمینه انتقال تکنولوژی و استفاده از ظرفیت خدمات فنی و مهندسی را آغاز کردیم.

وی ابراز امیدواری کرد تا اجلاس بعدی نتایج پروژه‌ها قابل گزارش باشند.

انرژی ایران خاویار روسیه نیروگاه اتمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر