کد خبر: 774166 A

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران در گفت‌و‌گو با ایلنا:

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران گفت: امید به افزایش دوباره قیمت خرید گندم، قیمت بالای بذر، گرانی خوراک دام و افزایش هزینه حمل و نقل در زمان برداشت گندمکاران را در تحویل محصول خود به دولت دچار تردید کرده و درحال حاضر روند تحویل محصول به کند شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی‌قلی ایمانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود قیمت هر کیلوگرم بذر گندم برای کشت در مهر ماه سال‌جاری به حدود 3 هزار تومان برسد، گفت: پیش‌بینی افزایش قیمت هر کیلوگرم بذر به 3 هزار تومان، در حالی است که هر کیلوگرم گندم از کشاورزان یک هزار و 700 تومان خریداری می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر هر کیلوگرم سبوس گندم با نرخ دولتی به قیمت یک هزار و 600 تومان به دست دامداران می‌رسد، تفاوت 100 تومانی قیمت خرید گندم با قیمت سبوس موجب شده کشاورزان ترجیح دهند گندم را به آرد تبدیل کنند تا هم از فروش آرد سود نصیب‌شان شود و هم از فروش سبوس گندم منتفع گردند.

ایمانی، همچنین یکی از دلایل دیگر کندی تحویل محصول به دولت توسط کشاورزان را نرخ بالای کرایه حمل و نقل در اوج برداشت محصول عنوان کرد.

وی گفت: در برخی مناطق کرایه‌های حمل نرخ‌ بسیار بالایی پیدا کرده‌اند به همین دلیل کشاورزانی که امکان انبار دارند اقدام به ذخیره محصول خود می‌کنند و منتظر کاهش نرخ کرایه‌ها هستند.

ایمانی یادآور شد: خرید تضمینی گندم تا دی ماه ادامه دارد و تا آن زمان مراکز خرید دایر است و کشاورزان فرصت تحویل محصول دارند.

وی در پاسخ به این پرسش که اما آمار نشان از افزایش 2 تا 3 درصدی تحویل گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد، گفت: افزایش 2 تا 3 درصدی تحویل محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل به دلیل تولید مناسب در سالجاری در پی بارندگی های مناسب است، با توجه به میزان تولید مناسب انتظار می‌رفت میزان تحویل محصول بیش از این میزان باشد.

 نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران تاکید کرد: انتظار می‌رود تا پایان فصل برداشت بیش 14 تا 14.5 میلیون تن گندم در کشور تولید شود، اما این به معنی افزایش تحویل محصول به دولت نیست.

ایمانی پیش بینی کرد: احتمالا میزان تحویل گندم به دولت در سالجاری به 11 میلیون تن نرسد.

ایران حمل و نقل خوراک دولت گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر