سرخط خبرها:
کد خبر: 774004 A

اردکانیان در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه خبر داد:

وزیر نیرو از انجام مذاکرات فشرده بین بانک مرکزی ایران و روسیه خبر داد و گفت: به زودی کارگروه مشترکی در تهران تشکیل جلسه خواهد داد و سعی بر این است که با در نظر گرفتن همه جوانب، سیستم بانکی بتواند نقش مهم خود را در تسریع روابط اقتصادی ایفا کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رضا اردکانیان در حاشیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 60 نفر از شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف در سازمان‌های استان‌های قفقاز شمالی برای دومین همایش همکاری میهمان ما هستند و حدود 250 نفر از سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی و فدراسیون روسیه دوشنبه و سه‌شنبه برای اجلاس کمیسیون مشترک به ما می‌پیوندند.

وی افزود: نیمه سال گذشته به پیشنهادت وزارت خارجه و تصویب هیات وزیران، مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و روسیه به وزارت نیرو محول شد و مسیر توسعه روابط اقتصادی چند پروژه مهم را در دستور کار قرار دادیم.

وزیر نیروی کشورمان تصریح کرد: یکی از مواردی که در دستور کار قرار گرفته نهایی کردن مراحل الحاق جمهوری اسلامی به موافقت‌نامه اقتصادی اوراسیا است که پس از تصویب فوریت لایحه در هیات وزیران، در سه کمیسیون و صحن مجلس طی هفته گذشته به تصویب رسید. انتظار می‌رود که ما هم به مجموعه کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس بپیوندیم و بتوانیم از یک بازار 180 میلیونی جهت توسعه روابط اقتصادی عرضه کالا و محصولات به ویژه در شرایطی که ایران و روسیه تحت تحریم‌های غیرقانونی قرار دارند بهره ببریم.

وی افزود: پروژه دوم برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک است که 13 کارگروه در زمینه‌های حمل و نقل، صنعت، معدن، انرژی، داروسازی، کشاورزی، توریسم و موضوعات فرهنگی مباحث مربوط را دنبال می‌کنند و طی دو روز آینده انتظار می‌رود پروژه‌های متعددی در این بخش‌ها به امضا برسد.

وی همچنین گفت: حدود 500 شرکت خصوصی از ایران برای شرکت در این کارگروه و اجلاس کمیسیون مشترک ابراز تمایل کردند که امیدواریم نتیجه این دو اجلاس فصل جدیدی در توسعه روابط اقتصادی دو کشور فراهم کند.

اردکانیان گفت: وزارت نیرو به عنوان یکی از دستگاه‌های اجرایی جمهوری اسلامی بهره‌مندی قابل ملاحظه‌ای از امکانات فراهم شده جهت اجرای پروژه‌ها در بخش انرژی دارد که امیدواریم به سرعت اجرایی شوند.

وی گفت: وظیفه ما در این همایش تسهیل ارتباط با بخش خصوصی دو کشور است.

وی یادآور شد: فدراسیون روسیه در سال گذشته بالغ بر 250 میلیارد دلار واردات داشته و با توجه به زمینه‌های مختلف فعالیت در کشور ما، قطعا این مذاکرات از جمله الحاق به موافقت‌نامه اوراسیا سهم ایران در بازار روسیه را افزایش داده و برای حدود 800 قلم کالا زمینه تعرفه‌های ترجیحی را فراهم کند.

وزیر نیرو تاکید کرد: کشورهای عضو توافق‌نامه اوراسیا با هم در یک منطقه آزاد تجاری فعالیت خواهند داشت که تاثیر آن در ایجاد اشتغال و تسریع در محصولات ایران در بازارهای مصرف و مجموعه استان‌های قفقاز شمالی زمینه لازم را فراهم خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: این کمیسیون به سرعت دادن در اجرای قراردادهای منعقد فی‌مابین می‌پردازد و زمینه برای انعقاد قرارداد جدید نیز فراهم است. به عنوان مثال از محل وام فدراسیون روسیه که برای ایران تدارک دیده شده یک نیروگاه 1400 مگاواتی در هرمزگان در دستور کار قرار گرفته است. وزارت راه، راه‌آهن اینچه‌برون-گرمسار را در برنامه دارد. در بخش کشاورزی نیز واردات محصولات مورد نیاز از روسیه در دستور کار است و ظرفیت مبادله به میزان زیادی قابل افزایش است.

وی ابراز امیدواری کرد: با ضوابط موجود و از کانال اوراسیا بتوانیم مبادلات دو کشور را افزایش داده و امکانات ترانزیتی برای صادرات محصولات منطقه اقتصادی اوراسیا و غلات را در اختیارشان قرار دهیم که از مسیر کوتاه‌تری محصولات را به آبهای آزاد برسانند و به کشورهای هدف متصل شوند.

وزیر نیروی کشورمان خاطرنشان کرد: در زمینه مختلف صنعتی و گردشگری مذاکرات خوبی انجام شده و امیدواریم تا پایان روز سه‌شنبه در وضعیتی باشیم که اطلاعات دقیقی در ارتباط با قراردادها و پروژه‌ها منعکس شود.

وی با اشاره به مباحث بانکی به عنوان یکی از موضوعات مهم مذاکرات بین دو کشور گفت: مذاکرات فشرده‌ای بین بانک مرکزی ایران و روسیه در حال انجام است. به زودی کارگروه مشترکی در تهران تشکیل جلسه خواهد داشت. سعی بر این است که با حل و فصل و در نظر گرفتن همه جوانب، سیستم بانکی بتواند نقش مهم خود را در تسریع روابط اقتصادی ایفا کند.

مقام عالی وزارت نیرو تاکید کرد: تحریم‌ها با وجود همه مشکلات، فرصتی فراهم می‌کند که کشورهای منطقه ظرفیت‌های همکاری را بالاتر ببرند؛ به عنوان مثال در روزهای گذشته در اجلاس شانگهای و سیکا همکاری خوبی فراهم شد و رئیس جمهور ایران جلساتی با روسای جمهور روسیه، افغانستان و تاجیکستان داشت.

وی با ابراز خرسندی از این که وزارت نیرو مسئول ایرانی کمیسیون مشترک یادشده است، گفت: این فرصتی برای بنده فراهم می‌کند که در مذاکرات روسای جمهور این کشورها با ایران و وزرای طرف کمیسیون مشترک بحث‌های خوبی را دنبال کنم و فرصت‌های خوبی برای توسعه روابط اقتصادی خواهد بود.

وی یادآور شد: علاوه بر کمیسیون مشترک با روسیه، کمیسیون مشترک با افغانستان، ارمنستان و تاجیکستان هم برگزار می‌شود و زمینه جدیدی برای رونق و توسعه اقتصادی فراهم خواهد شد.

 

ایران ایران و روسیه بانک مرکزی تاجیکستان کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر