کد خبر: 773204 A

وزیر خارجه ترکیه:

آمریکا ترکیه را تهدید به تحریم در صورت خرید سامانه اس ۴۰۰ کرده است. این کشور نیز تاکید کرده است که خرید این سامانه ربطی به کشور ثالث ندارد و در صورت اقدام آمریکا متقابلا پاسخ خواهد داد.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، «مولود چاوش اوغو» وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرده است در صورت تحریم آمریکا این کشور نیز دست به اقدامات متقابل خواهد زد.

وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با شبکه ان تی وی گفته است: « آمریکا باید دست از دخالت در امور سایر کشور ها بردارد این رویه‌ای که سیاست خارجی آمریکا در پیش گرفته است رویه مناسبی نیست»

بر اساس این گزارش، تنش‌ها بین ترکیه و آمریکا تشدید  شده و واشنگتن تهدید کرده که در صورتی که ترکیه سامانه اس ۴۰۰ روسیه را خریداری کند، در برابر اقدامات تنبیهی آمریکا قرار خواهد گرفت و همینطور قرار داد فروش هواپپیما اف ۳۵ با آمریکا در چارچوب تفاهم ناتو ملغی خواهد شد.

در اواخر ماه می«مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: «خرید سامانه اس ۴۰۰ توسط ترکیه عواقب ناگواری برای این کشور در پی خواهد داشت.»

آنکارا تاکید کرده است که خرید سامانه اس ۴۰۰ منافاتی با منافع ناتو ندارد و خرید این سامانه ربطی به کشور ثالث ندارد. این در حالی است که آمریکا خرید این سامانه را متناقض با اهداف ناتو می‌داند و آن را تهدیدی علیه منافع این سازمان عنوان کرده است.

ترکیه و روسیه در دسامبر ۲۰۱۷ توافق دو و نیم میلیارد دلاری خرید سامانه اس ۴۰۰ را امضا کردند که در یک برنامه زمان‌بندی‌شده تحویل اول آن در جولای ۲۰۱۹ انجام خواهد شد.

ترکیه دولت آمریکا مصاحبه ناتو وزیر امور خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر