کد خبر: 770878 A

بر اساس یک گزارش جدید؛

مطابق گزارش دو نماینده کنگره شرکت بوئینگ نسبت به نقص نرم افزاری خود از سال ۲۰۱۷ اطلاع داشته است ولی تصمیم گرفته که رفع مشکل را تا ۲۰۲۰ به تعویق بیاندازد.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، روزنامه «هوستون کرونیکل» گزارش داد که تذکر دو نماینده مجلس به سازمان هواپیمایی آمریکا و همینطور شرکت بوئینگ تشریح شده است. بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۷ شرکت هواپیماسازی بوئینگ به طور اتفاقی به نقص فنی در سیستم نرم‌افزاری مشکل‌یاب هواپیمایی بوئینگ مکس پی می‌برد که با بی‌توجهی به آن  تصمیم گرفته است رفع نقص را تا سال ۲۰۲۰ به تعویق بیندازد.

این روزنامه گزارش داد که «پیتر دفازیو» نماینده ایالت «اورگان» و همینطور «ریک لارسن» نماینده ایالت «واشنگتن» هم اکنون مسئول رسیدگی به پرونده بوئینگ در کنگره نمایندگان آمریکا هستند که جان چند صد نفر را در دو سقوط گرفته است.

این سیستم اخطار دهنده وظیفه دارد در صورت بروز ناهماهنگی در موتورهای سمت چپ و راست هواپیما هشدار لازم را ارائه دهد و خود نسبت به رفع نقص آن اقدام کند که این سامانه در تمامی هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس اجرا شده است.

بر اساس این گزارش، بوئینگ در سال ۲۰۱۷ به این نقص پی برده بود که در آن زمان آن را در اولویت خود قرار نداده بود و برنامه را بر این گذاشته است که در سال ۲۰۲۰ که نسخه جدید این هواپیما به بازار بیاید این رفع نقص را انجام دهد. این سیستم نرم‌افزاری در دو پرواز اتیوپی و اندونزی نتوانسته بود عمل کند و منجر به مرگ ۳۴۶ نفر در مجموع شد.

حال قانونگذاران این سوال را از بوئینگ پرسیده اند که چرا نقص موجود را مهم تلقی نکرده است و آن را به سازمان هواپیمایی آمریکا گزارش نداده است.

«دنیل الول» رئیس سازمان هواپیمایی آمریکا اعلام کرد که نسبت به اهمال صورت‌گرفته بسیار متاسف است.

شرکت هواپیماسازی «بوئینگ» نقض فنی بوئینگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر