کد خبر: 770808 A

دژپسند:

وزیر اقتصاد با بیان این که ما در دوره انتقال از درآمدهای نفتی به درآمدهای مالیاتی هستیم گفت: نباید حداکثر کردن درآمدهای مالیاتی هدف ما باشد و پول زور از کسی بگیریم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، فرهاد دژپسند در مراسم معارفه رئیس جدید سازمان امور مالیاتی کشور گفت: یکی از مهمترین مباحث عصر جدید در ایران که می‌خواهد بودجه بدون نفت را تجربه کند حرکت به سمت درآمدهای مالیاتی است. البته درآمدهای نفت و گار می‌تواند مزیت‌‌ساز باشد اما آنچه مذموم است اتکای بودجه دولت به درآمدهای نفت و گاز است. از همین روی باید به سمت بودجه مبتنی بر مالیات و درآمدهای سالم و پاک حرکت کنیم.

وی ادامه داد: سازمان مالیاتی در سال‌های اخیر اقدامات بسیار مهمی انجام داد و امروز شاهد هستیم که بیش از 107 هزار میلیارد تومان درآمد نقدی و 109 هزار میلیارد تومان درآمد تهاتری محقق شده است.

وزیر اقتصاد با اشاره به فعالیت آقای پناهی سرپرست سازمان امور مالیاتی گفت: ایشان فردی عمیق، دلسوز و مسلط به امور مالیاتی است و برخی بداخلاقی‌ها اجازه نداد که از آقای پناهی استفاده کنیم و به اجبار از آقای نوبخت درخواست کردیم تا از جناب دکتر پارسا استفاده کنیم که عملکرد درخشانی در مرکز آمار داشته‌اند و همیشه با جدیت به دنبال اجرای امور بودند. آقای پارسا فرد بادانشی است که از بالا به پایین تمام مراحل پیشرفت را طی کرده است. باید توجه داشت که سازمان مالیاتی یک سازمان بزرگ است، بنابراین مدیر آن باید سابقه مدیریت اجرایی و ملی داشته باشد که آقای پارسا این ویژگی‌ها را دارد.

وی با بیان این که ما در دوره انتقال از درآمدهای نفتی به درآمدهای مالیاتی هستیم گفت: نباید حداکثر کردن درآمدهای مالیاتی هدف ما باشد و پول زور از کسی بگیریم. ملاک ما مالیات حقه است و آنچه که در قانون مشخص شده است. اگر بخواهیم درآمدهای مالیاتی را افزایش دهیم نباید موعدیان خوش‌حساب و خوش‌رفتار را دوباره شکنجه کنیم.

وی با بیان این که مکانیزه کردن نظام مالیاتی، بستر هوشمندسازی مالیات را ایجاد می‌کند، گفت: رشد اقتصادی با درآمدهای مالیاتی در ارتباط است و اگر مالیات از یک جایی بیشتر اخذ شود اثر منفی بر تولید خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: یکی از بندهای اقتصاد مقاومتی تاکید بر درآمدهای مالیاتی است از همین روی همیشه مورد تاکید و تایید مقام معظم رهبری بوده است.

دژپسند با بیان این که برای بهبود فضای کسب و کار برنامه جدیدی داریم، گفت: باید مالیات بر فعالیت‌های اختلال‌زا را در در اولویت قرار دهیم؛ فعالیت‌هایی که باعث بهم ریختگی بازارها می‌شوند.

اقتصاد ایران پول درآمد مالیات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر