کد خبر: 769863 A

گذشته حدود 179 میلیارد متر مکعب گاز سبک از فازهای مختلف پارس جنوبی تولید شده که در مقایسه با سال 96 که تولید گاز از این میدان گازی حدود 152 میلیارد و 103 میلیون متر مکعب بوده، رشدی حدود 17.6 درصدی داشته است.

به گزارش ایلنا، بررسی‌ها نشان می‌دهد، سال گذشته گازرسانی به نیروگاه‌ها رشد چشمگیری داشته است و با توجه به افزایش تولید گاز  پیش بینی می‌شود گازرسانی به نیروگاه در سال جاری نیز رشد قابل توجهی داشته باشد و شاهد این باشیم که به دلیل کمبود گاز در تابستان خاموشی نداشته باشیم. این رکورد از چند منظر قابل تأمل است.

از طرفی عدم خاموشی نیروگاه‌ها باعث حفظ راندمان و افزایش تولید برق در کشور خواهد شد. از سوی دیگر گاز طبیعی سوختی پاک است که در مقابل مصرف فرآورده‌های نفتی به ویژه نفت کوره در نیروگاه‌ها به حفظ محیط زیست بسیار کمک می‌کند.

اما چگونه می‌توان امیدوار بود که در سال جاری نیروگاه‌ها با کمبود گاز مواجه نشوند؟

بر اساس آمار با افزایش تولید در پارس جنوبی در طول چند سال گذشته، روزانه حدود 700 میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی تولید شد.

از طرفی تعداد نیروگاه‌های متصل به شبکه گاز از 68 واحد به 85 واحد تا پایان سال گذشته افزایش یافته و همزمان با افزایش تعداد نیروگاه‌های برق و به تبع آن ثابت ماندن راندمان این واحدها آمارهای شرکت گاز نشان می‌دهد که در سال 1392 مجموع گاز عرضه شده به نیروگاه‌ها حدود 38 میلیارد متر مکعب بوده که این میزان در سال 95 به مرز 60 میلیارد متر مکعب افزایش یافته و در نهایت سال 1396 به حدود 67.6 میلیارد متر مکعب افزایش یافته است.

در این بین پارسال میزان عرضه گاز به نیروگاه‌ها با ثبت رکورد جدید به حدود 70 میلیارد متر مکعب رسیده که پیش بینی می‌شود، با توجه به بهره برداری از فازهای 13، 22 تا 24 پارس جنوبی در اسفند پارسال و افزایش برداشت و تولید گاز در این حوزه مشترک از مرز 70 میلیارد متر مکعب عبور کند.

همچنین در سال گذشته میزان عرضه گاز به صنایع بزرگ کشور نیز با افزایش قابل توجهی همراه شده به طوری که تا پایان سال 97 حدود 45 میلیارد متر مکعب گاز به صنایع عمده کشور تحویل شده است.

بر پایه آمار انتشار یافته از سوی مدیران مجتمع گاز پارس جنوبی سال گذشته حدود 179 میلیارد متر مکعب گاز سبک از فازهای مختلف پارس جنوبی تولید شده که در مقایسه با سال 96 که تولید گاز از این میدان گازی حدود 152 میلیارد و 103 میلیون متر مکعب بوده، رشدی حدود 17.6 درصدی داشته است.

براساس این گزارش، علت افزایش تولید گاز پارس جنوبی در سال 97 را می‌توان به تولید گاز در برخی از فازهای پارس جنوبی مانند افزایش تولید در فاز 12، تولید از فاز 13 و ارسال بخشی از گاز تولیدی 6 و 7 و 8 پارس جنوبی به فازهای 22، 23 و 24 دانست.

از سوی دیگر 4 نیروگاه بزرگ در سراسر کشور فعال هستند که مشعل همه آنها از سوی وزارت نیرو به حالت گازسوز تبدیل شده است تا دیگر از سوخت مایع استفاده نکنند. در این زمینه تا سال گذشته از 84 نیروگاه تنها چهار نیروگاه بدون گاز باقی مانده بود، اما این رقم اکنون به 2 نیروگاه کنارک و چابهار تقلیل یافته است.

بر اساس این گزارش گازرسانی به نیروگاه چابهار از سوی پیمانکار، در ابتدا از طریق سی‌ان‌جی انجام خواهد شد تا خط انتقال گاز ایرانشهر - چابهار تکمیل شود و با گازرسانی به دو نیروگاه چابهار و کنارک طرح گازرسانی به نیروگاه‌های کشور پایان می‌یابد. بر اساس اعلام مسئولین شرکت ملی گاز، گازرسانی به نیروگاه‌های جدیدی که از این پس تاسیس شوند نیز طبق روال انجام خواهد شد.

پارس جنوبی رشد شرکت ملی گاز گاز تولید گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر