کد خبر: 769685 A

رئیس اتاق ایران و ترکیه در گفت وگو با ایلنا:

کامی گفت:مرکز تجاری ترکیه در تهران کاملا فعال شده و تعداد زیادی از شرکت‌های ترکیه در آنجا نمایندگی دارند. در بحث منطقه ویژه اقتصادی نیز این اراده در هر دو طرف وجود دارد و حتی کارهای مکان‌یابی آن انجام شده است.

رضا کامی رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص آخرین وضعیت تجارت بین دو کشور گفت: با توجه به سابقه و پیشینه دو کشور در کارهای تجاری یک نوع درهم‌تنیدگی خاصی بین اقتصاد دو کشور وجود دارد و اکنون نیز با وجود اتفاقات و تنش‌ها همچنان مانند روال قبل کارها صورت می‌گیرد، هر چند یک سری مشکلات در بحث نقل و انتقال پول وجود دارد ولی در نهایت کار انجام می‌شود.

وی در خصوص حضور شرکت‌های ترکیه‌ای در مناطق سیل زده گفت: شرکت‌های ترک سابقه خوبی در ساخت و تولید خانه‌های پیش ساخته دارند و در سال‌های گذشته نیز شاهد بودیم که چند شرکت ترکیه در پروژه‌های مسکن مهر فعال بودند پس دور از انتظار نیست که این شرکت‌ها در مناطق زلزله‌زده یا سیل زده فعالیت داشته باشند.

کامی در خصوص حضور تاجران ترکیه‌ای در ایران گفت: مرکز تجاری ترکیه در تهران کاملا فعال شده و تعداد زیادی از شرکت‌های ترکیه در آنجا نمایندگی دارند. در بحث منطقه ویژه اقتصادی نیز این اراده در هر دو طرف وجود دارد و حتی کارهای مکان‌یابی آن انجام شده است اما در برخی از جزئیات هنوز به تفاهم نرسیده اند. در بحث انرژی و صدور گواهی مبدا و نحوه مالکیت هنوز بحث وجود دارد.

وی در خصوص اثرگذاری تحریم‌ها در تجارت دو کشور گفت: مقامات ارشد ترکیه بارها اعلام کردند که با تحریم‌های آمریکا همراهی نمی‌کنند اما در بحث اجرایی موضوع اندکی فرق می‌کند ضمن اینکه این را باید در نظر داشته باشیم که کل اقتصاد منطقه در رکود به سر می‌برد.

کامی ادامه داد: به دلایل شرایط اقتصادی ما مجبور شدیم واردات 1400 نوع کالا را ممنوع کنیم و به طبع ترکیه هم مقابله به مثل کرد ما در برخی از این کالاها که ممنوع شده است با ترکیه تعرفه ترجیحی داشتیم اما یک شبه ممنوعیت‌ها را اعمال کردیم پس طبیعی است که آنها هم یک سری محدودیت‌ها برای ما قائل شوند.

ایران ایران و ترکیه ترکیه نفت واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر