کد خبر: 769334 A

رئیس نظارت بر طرح ها و پروژه های پژوهشی وزارت نفت در نشست خبری رویداد ملی سازگاری با کم آبی اظهار داشت: در حال حاضر اولویت مصرف آب در کشور آب شرب است و بخش های کشاورزی و صنعت در اولویت های بعدی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، عنایت زاده افزود : در زنجیره صنعت نفت و گاز برنامه ریزی این است که این صنایع نزدیک منابع آبی دریا و یا رودخانه ها مستقر شوند اما به دلایل ژئوپلتیکی و امنیتی برخی صنایع انرژی در مرکز کشور و مناطقی که آب کمی دارند استقرار یافته اند.

وی افزود: صنایع کوچک و متوسط امکان جابجایی دارند اما در صنایع پالایشگاهی و پالایشی و نفتی این امکان وجود ندارد .

عنایت زاده با اشاره به ارقام مصرف آب در بخش های مختلف صنایع نفت اظهار داشت: 20 درصد آب مصرفی در بخش فرآیندی 75 تا 90 درصد در برج های خنک کننده و 5 درصد صرف شرب و آتش نشانی فضای سبز مراکز صنعتی نفت می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: رویکرد وزارت نفت برای تامین آب صنایع پالایشی و پتروشیمی در گذشته استفاده از روان آب ها و چاهها بوده اکنون تغییر رویکرد ایجاد شده و بنابر این است که تامین آب از دریا صورت گیرد.

پتروشیمی ها نیز در سطح بالایی از آب شیرین کن استفاده می کنند. همچنین فاضلاب شهری برای صنایع پالایشی و پتروشیمی مورد مصرف قرار می گیرد.

این مقام مسئول در وزارت نفت همچنین گفت: ما برای کاهش مصرف آب در بخش نیروگاه‌های صنعت نفت نیز تغییر رویکرد از نیروگاه‌های سیکل معمولی به سیکل ترکیبی را در دستور کار قرار داده ایم.

وی در ادامه با یادآوری این که صنایع بزرگ مثل نفت و پالایش و پتروشیمی امکان جابجایی به مراکز بزرگ آبی را ندارند ابراز امیدواری کرد   تمهیداتی اندیشیده شود تا صنایع در مناطق خشک کشور بتوانند بهره وری خود را بالا ببرند.

 

 

 

وزارت نفت وزارت نیرو مصرف بهینه آب رویداد ملی سازگاری با کم آبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر