کد خبر: 768815 A

رئیس سابق بانک مرکزی چین:

مقامات چینی اخیرا آرایش محافظه کارانه‌ای نسبت به اقدامات آمریکا به خود گرفته اند. این درحالی است که رئیس‌جمهوری چین هنوز به دعوت آمریکا برای دیدار در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ پاسخ مثبت نداده است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «دای ژیانگلانگ» رئیس سابق بانک مرکزی چین امروز اعلام کرد که احتمال اینکه «شی جینپینگ» رئیس‌جمهوری چین و «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی وی بتوانند در اجلاس سران گروه ۲۰ به توافق مشترکی در زمینه جنگ اقتصادی برسند، کم است.

رئیس سابق بانک مرکزی چین در یک سمینار با خبرنگاران عنوان کرد: «نگاه آمریکا به این مساله قلدری و سیاست :اول آمریکا است در صورتی که چین رویکرد مثبت تجاری و سازنده‌ای دارد.»

وی ادامه داد: «سخت است که این دو تفکر بتوانند در کنار هم قرار بگیرند.و این اصطکاکی که بین رابطه چین و آمریکا وجود دارد ناشی از تفاوت ایدئولوژی‌های دو کشور است و همیشه وجود داشته است.»

ترامپ پس از متهم کردن چین به عدم رعایت قوانین کپی رایت و همینطور پشت پا زدن به وعده‌هایش در زمینه اصلاحات اقتصادی تعرفه‌های سنگینی را بر واردات کالاهای چینی اعمال کرد.

دای همینطور افزود: «اگرچه امیدوارم این دیدار بین دو رئیس جمهور اتفاق بیفتد ولی آن را بعید می‌دانم همینطور رسیدن به یک توافق اقتصادی مشترک در این اجلاس توسط دو کشور کاملا بعید است.»

ترامپ اعلام کرده است که در حاشیه اجلاس جی ۲۰ در اوزاکا با رئیس‌جمهور چین دیدار خواهد کرد. این در حالیست که چین هنوز این دیدار را به صورت رسمی تائید نکرده است.

پس از اعمال تعرفه‌های اخیر آمریکا بر چین، رسانه‌ها و دولت این کشور آرایش محافظه‌کارانه و تهاجمی به خود گرفته‌اند.

رئیس سابق بانک خلق چین افزود: « آغاز جنگ اقتصادی آمریکا با چین بزرگ‌ترین اشتباه استراتژیکی بود که ترامپ به آن دست زد. چین می‌تواند به اقدامات متقابل دست بزند ولی ما این را می‌دانیم که در بحث اقتصاد موضع بسیار نرمی با شریکانمان داریم.»

رئیس سابق بانک مرکزی چین در حالی با خبرنگاران به گفت‌وگو نشسته است که سایر مقامات چینی از کنفرانس خبری مستقیم در این رابطه امتناع کرده بودند.

مقام‌های چینی معمولا به سختی با رسانه‌های خارجی مصاحبه می‌کنند این در حالی است که دونالد ترامپ مدام از ابزار توئیت کردن برای بیان موضع خود استفاده می‌کند. توئیتر در چین ممنوع است.

نشست گروه ۲۰
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر