کد خبر: 767968 A

به دنبال جنگ اقتصادی بین چین و آمریکا این دو کشور به دنبال یافتن بهانه‌های جدید برای اقدام‌های تلافی‌جویانه هستند. در جدیدترین آنها چین بر واردات فنول از آمریکا و اروپا تعرفه اعمال می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، وزیر تجارت چین گفت که این کشور در پی اتخاذ سیاست‌های ضد استفاده از فنول است که تا روز دوشنبه التزام اجرایی خواهد یافت.

فنول ماده‌ای شیمیایی است که در مواد شوینده و برخی مواد دارویی نیز قابل استفاده است. چین این مواد را از اتحادیه اروپا، ژاپن، تایلند و آمریکا وارد می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که این پنج کشور و منطقه این محصول را با نازل‌ترین قیمت ارائه می‌کنند که باعث شده است تولید کنند‌ه‌های چینی با مشکل مواجه شوند.

وزارت تجارت چین اعلام کرده است که در تاریخ ۲۷ می شرکت‌های واردکننده فنول به چین با اعمال تعرفه از میزان ۱۱ و ۹ دهم درصدی تا مقدار  ۱۲۹ و شش دهم درصدی برای واردات این محصول رو‌به‌رو خواهند شد.

این تصمیم وزارت تجارت چین در حالی گرفته شده است که بسیاری از تولیدکنندگان چینی این محصول از واردات بی رویه آن شکایت دارند و معتقدند که وارد کنندگان با قیمتی بسیار کمتر از قیمت بازار این محصول را به فروش می‌رسانند که باعث رقابت نابرابر بین تولیدکنندگان می‌شود.

تنش تجاری آمریکا و چین فنول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر