کد خبر: 767752 A

مسئول اقتصادی اتحادیه اروپا:

آمریکا با امتیازگیری از اتحادیه اروپا به واسطه اعمال تعرفه بر واردات خودرو در صدد به کرسی نشاندن مواضع خود در زمینه تجارت سودآورتر است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، مسئول اقتصادی اتحادیه اروپا گفت که مذاکرات بین اروپا و آمریکا می‌تواند منجر به برداشتن اقدام‌های تنیبهی آمریکا مبنی بر اعمال تعرفه برخودروهای اروپایی شود. ولی واشنگتن باید پیش از این نسبت به موضع خود مبنی بر اعمال یا عدم اعمال تعرفه بر واردات کالاهای اروپایی صریح باشد.

اتحادیه اروپا ماه گذشته میلادی به صورت رسمی شروع مذاکرات اقتصادی با آمریکا را اعلام کرد. محور این مذاکرات بر دو مساله بود: یکی برداشتن تعرفه‌ها بر کالاهای صنعتی و دیگری فراهم آمدن امکان استانداردسازی محصولات مبتنی بر معیارهای دو طرف.

«سیسیلیا مالمستروم» مسئول اقتصادی اتحادیه اروپا گفت که شاهد پیشرفت‌هایی از دو طرف بوده‌ایم همینطور شاهد مذاکرات تسهیل کننده تجارت بین دو طرف اقیانوس اطلس هستیم.

در روز دوشنبه وزرای اتحادیه اروپا بر سایر تنش‌های موجود بین این اتحادیه و آمریکا به مذاکره نشستند که یکی از آنها الزام رعایت قوانین سازمان تجارت جهانی بود.

وی ادامه داد: «در پایان سال جاری، ما و متحدانمان پی خواهیم برد که تا چه میزان سیاست‌های اقتصادی‌مان با آمریکا تغییر کرده است و تا چه میزان به بند ۲۵ قانون تجارت جهانی پایبند ببوده‌ایم.»

مالمستروم در کنفرانس خبری خود افزود: «مهم این است که منافع مشترک مبتنی بر روابط احترام‌آمیز خود را فراموش نکنیم».

وی همچنین گفت: «یکی از راه حل‌ها استفاده از مفاد قانون ۲۵ سازمان تجارت جهانی مبنی بر میانجی‌گری و حکمیت است که در کوتاه‌مدت می‌تواند مفید واقع شود».

اتحادیه اروپا مذاکرات اقتصادی آمریکا و اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر