کد خبر: 765918 A

سناتور آمریکایی:

کشاورزان و دامداران آمریکایی برای تولید خود به مواد اولیه و صنایع ارزان قیمت نیاز دارند. از سال ۲۰۱۳ درآمد خالص کشاورزان آمریکایی به میزان ۵۰ درصد کاهش داشته است که جنگ اقتصادی اخیر می‌تواند برای آنها مهلک باشد.

به گزارش ایلنا به نقل از هافینگتون پست، «جری موران» سناتور جمهوری‌خواه کانزاس در مورد جنگ اقتصادی فی ما بین چین و آمریکا هشدار داد و به «سونی پردو» وزیر کشاورزی در روز دوشنبه نسبت به آثار مخرب این اقدام بر کشاورزان آمریکایی هشدار داد.

وی در نامه‌ای به پردو نوشت: «بالا و پایین کردن تعرفه‌ها و مالیات‌ها تاثیرات مخربی بر کشاورزی خواهد گذاشت.»

موران ادامه داد: «کشاورزان و دامداران آمریکایی برای تولید خود به مواد اولیه و صنایع ارزان قیمت نیاز دارند. از سال ۲۰۱۳ درآمد خالص کشاورزان آمریکایی به میزان ۵۰ درصد کاهش داشته است که جنگ اقتصادی اخیر می‌تواند برای آنها مهلک باشد.»

در اوایل این ماه مذاکرات اقتصادی آمریکا و چین با شکست مواجه شد که با افزایش تنش میان دو کشور و انتقام جویی‌های اقتصادی همراه بود.

دو هفته پیش آمریکا در اقدامی بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی تعرفه‌ای از ۱۰ تا ۲۵ درصد قائل شد که در اقدامی متقابل چین نیز بر ۶۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی تعرفه‌ای پنج تا ۲۵ درصدی اعمال کرد.

خلاف ادعای دونالد ترامپ که گفته بود این افزایش تعرفه‌ها را خود چینی ها باید پرداخت کنند، «لری کادلو» مشاور ارشد اقتصادی کاخ سفید معتقد است: «این مصرف‌کنندگان و شرکت‌های آمریکایی هستند که این هزینه را می‌پردازند.».

در روز چهارشنبه پردو اعلام کرد که ۲۰ میلیارد دلار برای کمک هزینه خریدهای کشاورزی به کشاورزان اعطا خواهد شد تا بتوانند تولید پر رونق‌تری داشته باشند که موران این کار را کافی و تاثیرگذار ندانست و افزود کشاورزان نمی‌توانند زیر بار قرض بروند.

در طول دوران ریاست‌جمهوری ترامپ, موران در ۸۸ درصد مواقع با ترامپ مخالفتی نداشته است. مطابق با یک وبسایت نظرسنجی حمایت‌ها از ترامپ به خاطر این جنگ اقتصادی در بین هم حزبی‌هایش کاهش پیدا کرده است.

در ماه مارس این قانونگذار اعلام کرد که با طرح دیوار مرزی مکزیک با ترامپ موافق است ولی در مورد جنگ اقتصادی ترامپ که قانون اساسی آمریکا را نقض می‌کند موافق نیست.

جنگ اقتصادی چین و آمریکا کشاورزان آمریکایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر