کد خبر: 764568 A

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران:

پیش فروش محصولات( سلف خری) و حضور دلالان دو آفت بزرگ خوداتکایی گندم محسوب می‌شود. امسال وزارت جهادکشاورزی برای جلوگیری از این اتفاقات تدابیری سختگیرانه اتخاذ کرده است، اما کشاورزان در برخی از استان‌ها، همچنان تن به سلف‌خری و فروش گندم خود به دلالان داده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ در سالجاری دولت قیمت 1.700 تومان را برای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم از کشاورزی تعیین کرد. این قیمت مورد اعتراض کارشناسان حوزه کشاورزی قرار گرفت چرا که به اعتقاد آن‌ها افزایش نرخ دلار و در کنار آن افزایش هزینه جاری کشاورزان زمینه پیش فروش محصولات( سلف خری) و حضور دلالان را فراهم می‌کند.

پیش بینی‌ها درست از آب درآمد و در ابتدای سالجاری نمایندگان مجلس نسبت به این اتفاقات و تهدید خوداتکایی گندم هشدار دادند. نمایندگان در تذکر شفاهی در صحن مجلس شورای اسلامی عنوان کردند که طبق گزارشات واصله کشاورزان گندم خود را با قیمت بالاتر از قیمت خرید تضمینی گندم به واسطه‌ها پیش‌فروش و 50 درصد از مبلغ مورد توافق را نیز دریافت می‌کنند.

به گفته این نمایندگان؛ برخی از این واسطه‌ها به‌دلیل اختلاف قیمت گندم داخل با کشور‌های همسایه، گندم را پیش‌خرید کردند تا به خارج از کشور منتقل کنند.

استان‌های زنجان، کردستان، استان مرکزی و ... استان‌هایی هستند که برخی از گندمکاران آن‌ها تن به سلف‌خری و فروش گندم خود به دلالان داده‌اند.

علی‌قلی ایمانی، نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا،‌ در اینباره  گفت: افزایش هزینه‌های جاری زندگی گندمکاران و بدهی انباشت آن‌ها به بانک‌ها، دو عامل اصلی پیش فروش گندم توسط کشاورزان است.

وی ادامه داد: شرایط سخت اقتصادی کشاورزان را وادار به معامله با دلالان می‌کند و پای سلف‌خران را به مزارع باز کرده است.

ایمانی با اشاره به تدابیر وزارت جهادکشاورزی برای حذف دلالان از روند خرید گندم، عنوان کرد: گندمکاران قبل از اقدام به کشت بهادارات جهادکشاورزی در شهرستان‌ها مراجعه کرده و سطح قابل کشت خود را اعلام و قرارداد می‌بندند تا بر اساس آن بذر و سایر نهاده‌ها را دریافت کنند.

وی اضافه کرد: پس از کشت گندم کارشناسان ناظر ادارات جهادکشاورزی به مزارع مراجع کرده و سطح سبز مزارع را اندازه گیری و آن را در سامانه شرکت غله( شرکت بازرگانی دولتی ایران) ثبت می‌کنند.

به گفته ایمانی؛ میزان خرید و پرداخت بهای گندم بر اساس ثبت سامانه انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: واریز‌ها نیز تنها به شماره حسابی که به نام کشاورز باشد، انجام می‌شود.

ایمانی در پاسخ به این پرسش که با این تدابیر چگونه امکان حضور دلالان و سلف‌خران در مزارع وجود دارد، ‌گفت: کشاورزان با سلف خران و دلالان توافق می‌کنند تا بهای گندم را پیش از خرید تضمینی دولت دریافت کنند و پس از آنکه دولت پول گندمکاران را واریز کرد، پول را برداشته و تحویل آن‌ها دهند.

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران در پایان تاکید کرد: حتی اگر سختگیرانه‌ترین قوانین اعمال شود در شرایطی که کشاورزان دغدغه اقتصادی داشته باشند زمینه حضور دلالان و سلف‌خران فراهم است.

ایمانی هشدار داد: اگر دولت بخواهد مانند سال‌های گذشته در پرداخت مطالبات گندمکاران تاخیر کند تهدید حضور دلالان بیشتر از همیشه خواهد بود.

استان مرکزی پول درآمد کشاورزان گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر