کد خبر: 763630 A

اویل پرایس گزارش داد:

آژانس جهانی انرژی در گزارشی اعلام کرد که با وجود کاهش نرخ سرمایه‌گذاری بر صنایع فسیلی، هنوز شاهد همت اعضای پیمان پاریس برای افزایش سرمایه در بازار سوخت‌های سبز نیستیم.

به گزارش ایلنا به نقل از اویل پرایس، سرمایه‌گذاری جهانی در بازار انرژی در سال ۲۰۱۸ یک و هشت دهم تیلیارد دلار بود که در ادامه روند کاهشی سه سال گذشته خود قرار دارد.

مصرف هزینه‌ها بیشتر برای نفت، گاز و ذغال سنگ در جهان بوده است که مصرف کمتر سوخت‌های فسیلی و استفاده کمتر از آنها در تولید برق را نشان می‌دهد. چین به عنوان بزرگترین مقصد سرمایه گذاری انرژی جهان شناخته می‌شود.

مطابق با گزارش آژانس جهانی انرژی پس از بحران‌های بین سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ صنعت نفت تا سال گذشته که قیمت‌ها افزایش یافت، بازار طلای سیاه  دیگر به اندازه گذشته حاضر به هزینه برای این سوخت فسیلی نیست. سرمایه گذاری‌های جدید بیشتر بر مبنای پروژه‌های کوچک‌تر و در نتیجه با ثبات بیشتر است و صنعت نفت دیگر به روش‌های قدیمی وابسته نیست.

آژانس جهانی انرژی سال ۲۰۱۹ را نقطه عطفی در مخارج صنایع نفتی می‌داند چرا که برخی کشورها حاضر شده‌اند هزینه‌هایی را برای تغییرات زیرساخت های نفتی خود انجام دهند. به این معنی که صنایع بالادستی رشد چهار درصدی در مخارج خود داشته‌اند در حالی که در سال ۲۰۱۴ با کاهش ۳۰ درصدی مخارج نفتی مواجه بودیم.

ولی در تنفس آتی بازار، آژانس بین‌المللی انرژی نسبت به افزایش میزان انتشار گازهای کربن هشدار داده است. این آژانس در ادامه گزارش می‌دهد: «نشانه‌های کمی مبنی بر پایبندی اعضا و همت آنها و همینطور سرمایه‌گذاری آنها مطابق پیمان پاریس وجود دارد. به‌رغم کاهش هزینه‌ها برای صنایع فسیلی هنوز شاهد تعلل اعضا برای ایجاد زیرساخت برای صنایع سبز هستیم.»

51

 

 آژانس بین المللی انرژی تاکید کرد: «در حقیقت با کاهش مصرف نفت و گاز روبه‌رو بوده‌ایم ولی نیاز داریم که به توافق پاریس بیشتر پایبند باشیم.»

در ادامه گزارش آمده است: «به طور کلی قابل دریافت است که تا سال ۲۰۳۰ سرمایه گذاری بر انرژی‌های پاک به اندازه ۶۵ درصد افزایش یابد که در واقع نیازمند تغییر نگرش در میان اعضای این تفاهمنامه است تا این امکان ایجاد شود که تکنولوژی بیشتری را به انرژی های سبز تزریق کند.»

خبر خوب این است که هزینه انرژی‌های پاک رو به کاهش است. انرژی خورشیدی با ۷۵ درصد کاهش قیمت از سال ۲۰۱۰ مواجه بوده است و همینطور در باتری‌های ذخیره کننده انرژی بادی سواحل با ۲۰ تا ۵۰ درصد کاهش رو به رو بوده‌ایم  و امیدها بر این استوار است که با یک دلار بتوان انرژی سالمتری خریداری کرد تا اینکه صرف سوخت های فسیلی آلوده کننده محیط زیست شوند.

به گزارش این آژانس هم اکنون بیش از ۹۰ درصد سرمایه‌گذاری‌های سوخت‌های سبز و همینطور فسیلی در کشور های توسعه یافته انجام می‌شود و شاهد این خواهیم بود که این کشورها با وجود دارا بودن ۱۵ درصد جمعیت جهان ولی بالغ بر ۴۰ درصد انرژی‌های پاک را تولید خواهند کرد.

کشورهای فقیر با جمعیتی بالغ بر ۴۰ درصد جهان تنها دارای سهمی ۱۵ درصدی از تولید انرژی خواهند بود. البته هند توانسته است سهم خوبی را از بین کشورها به خود اختصاص دهد و نسبت به سایرین توفیق بیشتری یافته است. آژانس این هشدار را می‌دهد که رشد نابرابر زیرساخت‌های سوخت پاک ممکن است موجب عدم تعادل در اقتصاد آینده جهان شود.

سرمایه گذاری آژانس بین‌المللی انرژی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر