کد خبر: 763450 A

منابع آگاه خبر دادند:

شرکت هوآوی که پیش از این به دور زدن تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا متهم شده بود، هم اکنون با اتهام جاسوسی برای دولت چین نیز دست و پنجه نرم می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، منابع آگاه اعلام کردند که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در پی امضای سندی است که به موجب آن شرکت‌های آمریکایی از استفاده از سیستم‌هایی که مشکوک به جاسوسی هستند، خودداری کنند. به نظر می‌رسد این قانون شرکت چینی هوآوی را از ادامه کار در بازار آمریکا منع خواهد کرد.

هنوز نامی از شرکت یا کشور خاصی برده نشده است و به گفته این منبع که خواسته نامش فاش نشود، این سند بیش از یک سال است که در حال تنظیم بوده و به دلایلی هنوز به بحث گذاشته نشده است. محتوای این سند تا کنون کاملا محرمانه بوده است.

اجرای این قانون باعث می‌شود اقتصادهای بزرگ جهان به تکاپو برای شروع یک مشاجره اقتصادی دیگر بیفتند. به گفته این منبع، این قانون مستقیما با وزارت تجارت آمریکا در ارتباط است و همه کشورهای در حال تجارت با آمریکا را شامل می‌شود.

در صورت به امضا رسیدن این سند، آینده تجاری آمریکا و چین به عنوان دو قدرت بزرگ اقتصادی دنیا  به فصل جدیدی از اختلافات خواهد رسید. این در حالی است که آمریکا چین را به رقابت ناسالم در بحث تجارت و صادرات متهم می‌کند.

واشنگتن، شرکت هوآوی، به عنوان سومین تولید کننده گوشی هوشمند دنیا را متهم به جاسوسی برای دولت چین کرده است. این در حالیست که این شرکت همیشه این اتهامات را رد کرده است.

ایالات متحده سایر کشور ها را نیز به عدم استفاده از گوشی‌های هوآوی و فناوری نسل پنجم اینترنت آن به دلیل احتمال جاسوسی تشویق کرده و آن شرکت را «غیر قابل اعتماد» خوانده است. در ماه آگوست ترامپ سندی را امضا کرد که به واسطه آن دستگاه‌های دولتی از استفاده از صنایع وابسته به شرکت هوآوی منع شده بودند.

در ژانویه گذشته دادستانی آمریکا دو بخش از شرکت هوآوی را متهم به تخلف کرد. یکی بخش فنی شرکت که متهم است از دستگاه‌‌های دولتی آمریکا اطلاعات محرمانه را سرقت کرده است و همینطور مدیر مالی شرکت که متهم است تحت عنوان شرکتی پوششی با ایران در ارتباط بوده است.

به‌رغم اینکه شرکت‌های بزرگ نسبت به ادامه همکاری با هوآوی مردد هستند ولی هنوز شرکت‌های کوچک محلی و اپراتور های روستایی به دلیل ارزان بودن از امکانات این شرکت استفاده می‌کنند.

اتحادیه مخابرات روستایی اظهار داشته است که هم اکنون ۱۰۰ هزار نفر از امکانات این اتحادیه در روستاها استفاده می‌کنند که کمتر از ۲۵ درصد آن‌ها مشترکان هوآوی و «زد تی ای» هستند.

«وال استریت ژورنال» در می ۲۰۱۸ اعلام کرده بود که این سند در حال بررسی است و همینطور رویترز در ماه دسامبر گزارش کرد که این سند به احتمال زیاد در حال جمع بندی است.

هوآوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر