کد خبر: 763256 A

آمریکا نگران نفوذ روسیه در اروپا به واسطه طرح انتقال گاز به این کشور ها است به این دلیل این کشور، شرکت‌های درگیر در این پروژه را تهدید به تحریم کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، نشریه «فارین پالیسی» گزارش داد که برخی شرکت‌ها در رابطه با طرح خط انتقال گاز از روسیه به آلمان موسوم به «نورد استریم ۲» توسط آمریکا تحت تحریم قرار خواهند گرفت.

طی گزارشی که توسط دو سناتور جمهوری‌خواه و دموکرات اعلام شده است، آمریکا اموال شرکت‌های مرتبط در این پروژه و همینطور شرکت‌هایی که برای این پروژه صنایع وابسته تامین می‌کنند را مورد تحریم قرار خواهد داد.

این خط لوله کشور های اروپایی را به دودسته حامی و مخالف این پروژه تقسیم کرده است. لهستان به عنوان مخالف اصلی نگران توسعه نفوذ شرکت «گازپروم» در منطقه و احتمال استفاده سیاسی روسیه از خط لوله موجود است و حامیان ان پروژه نیز معتقدند که خط لوله جدید می‌تواند جایگزین خوبی برای مسیر گازی اوکراین باشد که چند بار با قطع جریان به دلایل سیاسی مواجه بوده است.

«ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان در نامه‌ای به تمامی شرکت‌های وابسته به این پروژه گازی نورد استریم ۲ اعلام کرد که در صورت خطر کردن این شرکت‌ها و ادامه پروژه، با تحریم‌های آمریکا مواجه خواهند بود.

وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگویی اعلام کرد: «تصمیم‌های انرژی اتحادیه اروپا باید در این منطقه اتخاذ شود و نه در آمریکا».

وی همچنین ادامه داد: «تحریم این پروژه راه خوبی نیست که آمریکا انتخاب کرده است».

پروژه ۱۱ میلیارد دلاری «نورد استریم ۲» تا اواخر سال بعد افتتاح می‌شود. این پروژه اقدامی مشترک بین گازپروم و پنج شرکت اروپایی دیگر مانند «او ام وی» اتریش، «اونیور و وینتر شال» آلمان، «آنژی» فرانسه و همینطور شرکت انگلیسی هلندی «رویال داچ شل» است. این خط لوله قصد دارد بیش از ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز را در سال به محوریت آلمان از طریق دریای بالتیک به اروپا منتقل کند.

اتریش روسیه گاز اروپا انتقال گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر