کد خبر: 763121 A

با اعمال تعرفه‌های متقابل بین آمریکا و چین و همینطور تنش های به وجود آمده در خاورمیانه احتمال می‌رود نفت روند صعودی قیمت خود را ادامه دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، نفت بار دیگر به دلیل احتمال عدم توافق مشترک آمریکا و چین بر سر تعیین نرخ تعرفه‌ها و همینطور تشدید تنش‌ها در خاورمیانه با افزایش قیمت مواجه شده است.

شاخص بورس نیویورک پس از روز گذشته که به مقدار یک دهم درصد کمتر بسته شده بود به میزان چهار دهم درصد افزایش پیدا کرد. آمریکا نیز لیست جدیدی از ۳۰۰ میلیارد دلار کالا برای اعمال تعرفه  ۲۵ درصدی اعلام کرد. تصمیم این کشور در پی اعلام افزایش تعرفه بر ۶۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی  از طرف چین بود. مساله دیگری که باعث این افزایش‌ها شد، حادثه برای چند کشتی در نزدیکی بنادر امارات بود.

-1x-1

از دیگر دلایل نوسانات بازار نفت تعلل کشور های عضو اوپک در خصوص تصمیم‌گیری درباره افزایش یا کاهش تولید بود. همینطور ایجاد اختلال در بین خطوط انتقال نفت نیجریه و نروژ مزید بر علت شد. همینطور اعمال تعرفه‌های متقابل چین بر کالاهای آمریکایی نیز بر این افزایش دامن زد.

«کیم کوانگ‌رائه» تحلیلگر بازار شرکت سامسونگ مستقر در سئول گفت: «بازار بیشتر بر جنگ اقتصادی بین چین و آمریکا تمرکز کرده است تا تنش های جدید در خلیج فارس. معتقدم که قیمت نفت روند افزایش را شاهد خواهد بود.»

نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه ژانویه با افزایش ۱۹ سنتی یا به عبارتی سه دهم درصدی برای هر بشکه به میزان ۶۱ دلار و ۲۳ سنت در بازار انرژی نیویورک معامله شد. در سنگاپور نیز با پنج دهم درصد به میزان ۶۲ سنت کاهش هر بشکه به میزان ۶۱ دلار و ۴ سنت معامله شد.

نفت برنت نیز به مقدار سه دهم درصد یا ۲۴ سنت افزایش به میزان ۷۰ دلار و ۴۷ سنت در بازار معاملاتی لندن به ازای هر بشکه رسید. این در حالی است که نفت برنت قبل از آن با چهار دهم سنت کمتر بسته شده بود.

دفتر ریاست جمهموری آمریکا ضمن انتشار مطلبی براحتمال اعمال تعرفه بر ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی شامل لباس و لوازم کودک، اسباب بازی، لپ تاپ و تلفن همراه تاکید کرده است. این در حالی است که روسای جمهور این دو کشور در ژوئن در چارچوب نشست سران گروه ۲۰ دیدار خواهند کرد.

مطابق با اعلام مدیریت «کشتیرانی ثوم»، بدنه نفت‌کش «آندریا ویکتوری» پس از برخورد با یک شیء نامشخص در بندر فجیره سوراخ شد. این در حالی است که خبرگزاری دولتی عربستان سعودی از آسیب دیدن دو کشتی خود توسط یک عملیات خرابکارانه خبر داد.

مطابق با گزارش‌های «کشتیرانی ثوم» این کشتی که در مخزن خود با آسیب مواجه بوده است در حال غرق شدن نیست و تعمیرات آن در حال انجام شدن است.

مطابق تصویرهای منتشر شده یک کشتی شرکت ثوم در حال غرق شدن بوده است. این در حالی است که این شرکت از  اظهار نظر در مورد این تصویر خودداری کرده است.

کشتی های آسیب دیده از جمله تانکر اماراتی «هندی مکس»  توانایی حمل ۳۳۰ هزار بشکه نفت را دارا هستد. کشتی های مدرن دارای دو بدنه هستند که در صورت آسیب دیدن لایه بیرونی، لایه داخلی از غرق شدن آن جلوگیری خواهد کرد.

قیمت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر