کد خبر: 762295 A

ایلنا گزارش می‌دهد:

کشور هنوز درگیر ملخ‌های مهاجم صحرایی در جنوب است که خبر از افزایش جمعیت ملخ‌های بومی در برخی از استان‌ها به گوش می رسد. سازمان حفظ نباتات کشور می‌گوید افزایش جمعیت ملخ‌ها در پی بارندگی‌های اخیر و فراهم شدن منابع غذایی اتفاق افتاده است و هر چند در گذشته سابقه طغان ملخ بومی در این مناطق وجود داشته است، اما در حال حاضر اوضاع تحت کنترل است و تا امروز ملخ‌های بومی حالت طغیانی پیدا نکرده‌اند.

به گزارش ایلنا، هجوم ملخ‌های صحرایی از کشورهای عرب همسایه تا امروز 8 استان جنوبی را درگیر کرده و سطح مبارزه با این آفت در بیش از 164 هزار هکتار از اراضی کشور در حال انجام است. سازمان حفظ نباتات کشور تعداد موارد هجوم ملخ‌های صحرایی به جنوب کشور را بیش از 140  مورد در دسته‌‌های هزار تا چند میلیونی اعلام کرده است.

این آمار نشان می دهد در حال حاضر آفت ملخ صحرایی برای کشور در استان‌های جنوبی تبدیل به تهدید جدی شده است.

در این شرایط، خبر از افزایش جمعیت ملخ‌های بومی در استان‌های شمالی به گوش می‌رسد.

ملخ های بومی وارد حالت طغیانی نشده‌اند

مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور، در این‌باره به خبرنگار ایلنا گفت:  ملخ‌های بومی (مراکشی) در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، گلستان، کردستان‌،‌ همدان و خراسان‌ها حضور دارند و در برخی سال ها شاهد افزایش جمعیت آن ها هستیم.

سعید معین نمینی یادآور شد: ملخ‌های بومی (مراکشی)  بیش از 200 سال است وارد ایران شده‌اند و با ملخ صحرایی جنوب کشور متفاوت هستند.

وی اظهار کرد: گزارش‌های ارسالی از برخی از این استان‌ها نشان می‌دهد که امسال در پی بارش‌ها و مساعد شدن شرایط آب و هوایی جمعیت ملخ‌های بومی در حال افزایش است و عملیات کانون‌یابی و در صورت نیاز مبارزه در چند منطقه پیگیری می‌شود.

وی اطمینان خاطر داد که هنوز ملخ‌های بومی در این استان‌ها وارد حالت طغیانی نشده‌اند و اوضاع تحت کنترل است.

مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور درباره افزایش جمعیت ملخ در شهرشتان سیل زده آق قلا نیز اظهار کرد: نوع ملخ های شهرستان آق قلا نیز از نوع بومی (مراکشی) است.

 به گفته معین نمینی، هر چند در شهرستان آق قلا سیل و وجود مناطق صعب العبور مبارزه را سخت کرده است، اما آفت کنترل شده است.

طغیان ملخ‌ها در آق قلا شایعه است

مختار مهاجر، ‌رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان، درباره آخرین وضعیت ملخ های بومی در این استان گفت: در حال حاضر عملیات کانون یابی ملخ های بومی در جریان تا در صورت مشاهده افزایش جمعیت مبارزه آغاز شود.

وی ادامه داد: بیشترین افزایش جمعیت ملخ‌های بومی را مربوط به شهرستان آق قلا عنوان کرد.

مهاجر از حضور خود در این شهرستان برای نظارت مستقیم بر عملیات مبارزه خبر داد و گفت: خبر طغیان ملخ‌ها در این شهرستان شایعه است و رصد ما نشان می‌دهد تنها افزایش جمعیت به دلیل بهبود شرایط آب و هوایی رخ داده است.

وی احتمال طغیانی شدن ملخ‌های بومی در استان را ضعیف دانست.

افزایش جمعیت سیل شرایط آب و هوایی استان ها سازمان حفظ نباتات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر