کد خبر: 760239 A

رویترز:

رئیس‌جمهوری آمریکا پس از افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌ها در سال گذشته بر کالاهای چینی قصد دارد این افزایش را به میزان ۲۵ درصد برساند که همین مسئله فروشندگان و واردکنندگان این کالاها را دچار مشکل کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، اولین بار «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، تعرفه‌هایی بر بارهای مسافری وارده از چین اعمال کرد که فروشگاه زنجیره‌ای «تیفانی ویلییامز» برای شعبه خود در تگزاس با مشکل زیادی مواجه شد. ترامپ تهدید کرده است که تعرفه‌های شدیدی بر کالاهای وارداتی از چین اعمال خواهد کرد.

ترامپ در روز دوشنبه گفت که در صورت به توافق نرسیدن با چین بر سر یک بسته توافقی، بر بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی تا پایان این هفته تعرفه  ۲۵ درصدی اعمال خواهد کرد.

فروشگاه‌های «ویلیام سرس» و «لابوک» بیش از ۸۰ درصد از کالاهایشان را از چین خریداری می‌کنند.

مالک این فروشگاه که خود به ترامپ رای داده بود، گفت: «این‌بار دیگر شرایط فرق کرده است و ما قادر به تحمل این هزینه نیستیم».

این فروشگاه با افزایش قیمت زیادی همراه بوده است و با کاهش شدید فروش خود از ماه نوامبر مواجه است.

وی در ایمیلی که به رویترز نوشته است، می‌گوید: «در صورتی که ترامپ تهدیدات خود را عملی کند ما نیز مجبوریم قیمت‌ها را به موازات اعمال تعرفه ها بیشتر کنیم. ما امیدواریم که این قدرت‌نمایی‌ها به ضرر ما تمام نشود و با به توافق رسیدن دو کشور اوضاع به حالت سابق برگردد».

ترامپ پیش از این گفته بود: «تنها چین از این معاملات سود می‌برد و نه مصرف‌کننده آمریکایی»

در پی اعمال تعرفه‌های ۱۰ درصدی اولیه ترامپ بر کالاهای چینی، قیمت کالاهایی چون ماشین خیاطی، دوچرخه و لوازم مورد نیاز حیوانات از مارس گذشته به میزان ۱۰ و سه دهم درصد افزایش داشت . این در حالی است که این تعرفه‌ها دوباره ممکن است در هفته آتی بر این کالاها اعمال شود.

وسایل دوچرخه و تجهیزات ورزشی وابسته آن با تورم سه درصدی در بازار آمریکا رو‌به‌رو بودند در حالی که وسائل مورد نیاز حیوانات نیز با نرخ تورم چهار درصدی از ماه مارس رو‌به‌رو هستند.

دانشگاه کلمبیا، بانک نیویورک و بانک مرکزی آمریکا در گزارش‌هایی میزان هزینه‌های وارده بر مشتریان در پی اعمال تعرفه‌ها را شش میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار در سال گذشته برآورد کردند.

«والمارت» یک فروشگاه زنجیره‌ای در آمریکا هشدار داده است در صورت اعمال تعرفه‌ها کالاهایی چون صندلی خودرو، لوازم خواب و کوله‌پشتی با رشد قیمت زیادی مواجه خواهند بود.

همینطور این فروشگاه افزود که خانواده‌های کم‌درآمد قادر به پرداخت این هزینه‌ها نیستند و همین مسئله بر دوش خانواده سنگینی خواهد کرد

از ابتدای اعمال تعرفه ها قیمت اقلام وارداتی از چین با افزایش نسبی رو‌به‌رو بودند. حتی بعضی شرکت‌ها حاضر شدند که حاشیه سود کمتری داشته باشند ولی این هزینه‌ها را به مشتریان تحمیل نکنند. اتحادیه کارگری آمریکا در گزارشی افزایش نرخ کالاهای چینی را به میزان یک و ۹ دهم درصد در ۱۲ ماه گذشته اعلام کرده است.

«تام دری» مدیر اجرایی موسسه «مدیریت منابع» که وظیفه نظارت برقیمت‌ها و نوسانات آن را به صورت ماهانه بر عهده دارد، می‌گوید: «خیلی از فروشندگان این افزایش قیمت‌ها را زودگذر می‌دانستند و برای بالا نرفتن قیمت‌های این اقلام حاضر شدند سود این کالاها را کمتر در نظر بگیرند و سود آن را با دیگر کالاها تقسیم کنند.»

 

تعرفه

 

دری در ادامه اظهاراتش گفت: «افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌ها را توانستیم حل کنیم ولی افزایش ۲۵ درصدی هیچ حاشیه سودی برای فروشندگان این کالاها در بر نخواهد داشت».

«استیون اسمیث» مدیر فروشگاه کیف و کفش در ایالت مریلند در این‌باره گفت: «افزایش قیمت‌ها تجارت ما را نابود خواهد کرد. اگر افزایش تعرفه‌ها به ۲۵ درصد برسد، همه چیز تمام است. مردم هم صبری دارند».

چین خودرو تجهیزات ورزشی افزایش قیمت ها مصرف کنندگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر