کد خبر: 759850 A

معاون وزیر جهاد کشاورزی تشریح کرد:

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: تعاونی‌های تولید در سال ۹۸ ،۳ اولویت تأثیرگذار شامل؛ افزایش قابل توجه سطح زیر کشت دانه‌های روغنی، افزایش تولید بذر و تشکیل تعاونی‌های جدید را در دستور کار خود قرار داده اند .

به گزارش ایلنا از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، حسین شیرزاد در جلسه مشترک با اعضای هیئت مدیره اتحادیه مرکزی شرکتهای تعاونی تولید روستایی با بیان اینکه انتظار این است که تعاونی‌های تولید در سال ۹۸ سه کار را در اولویت اقدامات خود قرار دهند اظهار کرد: اولویت نخست، تأثیرگذاری در گسترش کشت دانه‌های روغنی در کشور است. بدین معنا که تعاونی‌های تولید می‌بایست سطح زیر کشت و میزان تولید دانه‌های روغنی را هم در مناطق سردسیری و هم مناطق گرمسیری افزایش دهند.

وی افزود: به عنوان مثال؛ باتوجه به موقعیت‌های اکولوژیکی و ازطریق اعمال الگوی صحیح کشت در نواحی مستعد کشور، سطح زیر کشت دانه‌های روغنی باید افزایش پیدا کند و درصدی از دانه‌های روغنی مورد نیاز کشور از این طریق تأمین شود. 

شیرزاد با تأکید بر اینکه باید برای تعاونی‌های تولید هویت ایجاد کنیم، اضافه کرد: دومین اولویت، تولید بذر است. در تولید بذر نیز ما هرگونه امکانات و تلاشی که برای توسعه این بخش لازم باشد، انجام خواهیم داد، ضمن اینکه معتقدیم در این زمینه نیازمند ایجاد یک سیستم یکپارچه تولید هستیم.

وی اولویت سوم را نهادسازی و تشکیل تعاونی‌های جدید عنوان کرد و گفت: با توجه به اولویتی که دولت دارد تشکل‌های جدید باید در ذیل اتحادیه تعاونی‌های تولید تشکیل شوند. این تشکل‌ها در پهنه هایی مانند خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان می‌توانند تشکیل شوند. 

شیرزاد تصریح کرد: اتحادیه تعاونی‌های تولید باید در بتکا ( شرکت بازرگانی تعاونی‌های کشاورزی ایران) حضور فعال داشته و حداقل دوصندلی را به خود اختصاص دهند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان یادآور شد: همچنین تعاونی‌های تولید باید روی برنامه فعالیت‌های تجاری تمرکز داشته باشند و برندسازی را از درون این سه محور شروع کنند.

ایران جهاد کشاورزی دولت سیستان و بلوچستان معاون وزیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر