کد خبر: 758893 A

رویترز گزارش داد:

مطابق با نظرسنجی رویترز در بین کارشناسان، قیمت نفت از ابتدای سال جاری به میزان ۳۰ درصد به دلیل افزایش تقاضا و کاهش تولید نفت اوپک افزایش یافته است. تخمین تحلیلگران بر ادامه روند افزایش قیمت‌ها تا پایان سال است و اینکه بالای نفت ۶۰ دلار باقی خواهد ماند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، بازار بورس توانست رکورد جدیدش را از ابتدای سال جاری تجربه کند که نشان از رشد افزایش شاخص‌های انرژی در «اس اند پی» داشت.

شاخص شرکت‌های نفتی در سال جاری میلادی به طور کلی ۱۳ درصد کاهش داشت در حالی که شاخص کل ۱۰ درصد با افزایش رو‌به‌رو بود. در طول پنج سال گذشته شاخص شرکت‌های نفتی ۳۱ درصد کاهش داشته‌ است در صورتی که شاخص کل «اس اند پی» نزدیک به ۶۰ درصد افزایش داشته است.

«تریپ رودگرز» مدیر عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری «هنسی» می‌گوید: «تهدیدی که سرمایه‌گذاران بورس را تهدید می‌کند این است که آنها احساس می‌کنند باید تلافی کنند و ممکن است همین منجر به عدم خرید و فروش سهم‌های زیادی شود. مواقع زیادی اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذار نمی‌خواهد سهم را بفروشد به این امید که قیمت ها بالاتر رود»

حس بیم و هراس که در بین سرمایه گذاران وجود دارد به وجود اختلاف زیاد بین قیمت بازار انرژی و عملکرد بورس دامن زده است.

مطابق با نظرسنجی رویترز در بین کارشناسان، قیمت نفت از ابتدای سال جاری به میزان ۳۰ درصد به دلیل افزایش تقاضا و کاهش تولید نفت اوپک افزایش یافته است. تخمین تحلیلگران بر ادامه روند افزایش قیمت‌ها تا پایان سال است و اینکه بالای نفت ۶۰ دلار باقی خواهد ماند.

به نظر می‌رسد کمپانی‌های انرژی همچنان از بازار بورس عقب بیفتند تا جایی که بخش انرژی بازار بورس با سه و شش دهم درصد کاهش از ابتدای چهار ماهه گذشته روبه‌رو بوده است. در صورتیکه در همین مدت شاخص کل «اس اند پی» بیش از سه درصد در مدت مشابه افزایش واحد داشته است و در روز چهارشنبه گذشته نیز قله جدیدی را ایجاد کرد و به بیشترین میزان خود رسید.

کارشناسان تحلیلی شرکت «پارسلی انرژی» و «دیاموند بک» معتقدند که سرمایه گذاران امیدوارند که بورس ها بتوانند قیمت بالای ۶۰ دلار در بشکه خود را حفظ کنند. کمپانی‌های سوختی در این بازی برنده می‌شوند که سعی کنند شاخص‌هایشان را با توجه به بالا رفتن هزینه های تولید همچنان بالا نگه دارند.

«نوآح بارت» کارشناس تحلیلی بازار «جانوس هندرسون» که در شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز فعال است، می‌گوید اختلاف فاحش بین افزایش‌های بازار های انرژی و عملکرد پایین بورس‌های آن ممکن است منجر به افزایش تلاش‌ها بین معامله‌گران برای سود بیشتر شود. کمپانی های سوختی باید به سرمایه گذاران این اطمینان را بدهند که سهمشان از مقدار خاصی پایین‌تر نخواهد آمد.

به ویژه در میان شرکت ها‌ بلند آوازه این صدا به گوش می‌رسد که سرمایه‌گذاران را به این تشویق می‌کنند که به ما اطمینان کنید! ما به جای اندوختن سرمایه در میادین استخراج و توزیع نفت، نقدینگی به بازار بورس تزریق خواهیم کرد تا رونق به آن بازگردد.

به طور کلی سرمایه‌گذاران اصلی و عمده اندکی محافظه‌کاری نسبت به سرمایه‌گذاران خرد از خود نشان می‌دهند. مطابق مطلب منتشره از «بانک آمریکا» مدیران مجموعه «گلوبال فاند» به میزان سه درصد نقدینگی پس از کاهش ۱۰ درصدی خود به بازارشان تزریق کرده‌اند.

«آدریان هلفرد» کارشناس شرکت «وست وود هولدینگ» معتقد است: رشد سهام جانبی انرژی و رونق بی‌سابقه شرکت هایی چون «تسلا» موجب شده که سهام کمپانی‌های انرژی کاهش یابد. اگرچه قیمت‌های نفت به ثبات کافی برسد سرمایه گذاران انرژی دیگر نگران این نخواهند بود که قربانی یک کاهش شاخص دیگر شوند. در بازار بورس انرژی اگرچه قیمت سوخت در حال افزایش است ولی شاهد مقطع پر ریسکی در آن هستیم.

انرژی رقابت سرمایه گذاران قیمت نفت وال استریت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر