کد خبر: 757596 A

نمایشگاه بیست و چهارم نفت/مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به ایلنا:

منتظرتربتی اظهار داشت: در سال‌های پیش رو اگر فشار سیاسی نباشد ایران می‌تواند تامین کننده خوبی برای گاز اروپا باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حسن منتظر تربتی در اولین نشست حاشیه‌ای بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز ، پالایش و پتروشیمی اظهار داشت: گاز یک انرژی پاک است که سراسر نقاط کشور را تحت پوشش قرار داده و رفاه نسبی برای کشور داشته است هر چه این شبکه سخت‌تر می‌شود قابلیت اطمینان بیشتری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه پایداری در شبکه گاز یکی از اتفاقات خوبی است که طی سال‌های اخیر رخ دا ده است افزود: افزایش تولید گاز در پارس جنوبی باعث شد به لحاظ تولید شرایط خوبی داشته باشیم و نگران پایداری نباشیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران خاطرنشان کرد: در گذشته شبکه و تقویت فشار ساختار خطی داشت اما امروز نت‌ورکی است به طوری که اتفاقات سیل اخیر نیز نشان داد که شبکه خطوط لوله از پایداری برخوردار است، ضمن اینکه مبادی تولید به مصرف را گسترش دادیم به نحوی که علاوه بر تامین گاز کشور قابلیت صدور به کشورهای دیگر را نیز داریم.

وی با بیان اینکه ما اکنون به لحاظ توزیع و خوداتکایی در شبکه و همچنین ترمیم قطعات یدکی نگرانی نداریم یادآور شد: تخصص نیروی انسانی تمام نگرانی‌ها را برطرف کرده و ما اکنون یک شبکه پایدار و مطمئن داریم.

وی با بیان اینکه در سیل اخیر یکی از زیرساخت‌های مطمئن و خدماتی که دچار وقفه و خلل نشد گاز بوده است، گفت: رویکرد ما تمرکز بر توسعه داخلی کشور بوده و شاید به همین دلیل است که به عنوان یک شرکت عملیاتی و بهره‌بردار اتیکت خورده‌ایم اما اکنون در آستانه ورود به فضای پیش رو در صدد هستیم علاوه بر تامین گاز داخلی در بخش بین‌الملل نیز ورود کنیم و صادرات گاز را توسعه داده و بازارهای جدیدی پیدا کنیم.

وی تاکید کرد:‌ برنامه ما علاوه بر ورود به بازارهای جدید، توسعه ال ان جی و صدور فنی و مهندسی است چرا که این اطمینان اکنون در همسایگان ایجاد شده که ایران تخصص کافی دارد و بر این مبنا کشورهای همسایه می‌توانند بازار خوبی برای رونق تولید و مباحث اقتصادی ایران در صنعت گاز باشند.

تربتی درباره بحث شکایت گازی از پاکستان تشریح کرد: هنوز در بخش سیاسی برای شکایت به نتیجه نرسیده‌ایم چرا که در سفرهای مقامات دو کشور مشخص شد که موضوع صادرات گاز به پاکستان می‌تواند رو به جلو باشد.

وی ادامه داد: ما تمام شرایط را مهیا کردیم و شبکه در داخل ایران ایجاد شده در طرف پاکستان نیز خطوط باید آماده شوند اما به دلیل کمبود منابع تاکنون اقدامی نکرده‌اند در هر صورت کار اصلی منتفی نیست شاید ملاقات مقامات سیاسی دو کشور کارساز باشد.

وی درباره شکایت ترکمنستان نیز گفت: ما اختلاف نظرهایی در بخش مطالبات داریم علاوه بر آن کوتاهی‌هایی در بحث کمی و کیفی تامین گاز وجود داشته که امیدواریم واردات گاز از این کشور از سر گرفته شود.

معاون وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم تولید گاز در سال جاری به بیش از  900 میلیون متر مکعب برسد افزود: سال گذشته 750 میلیون مکعب انتقال گاز داشته‌ایم.

وی همچنین بیان کرد:‌ پیش‌بینی می‌شود توان پالایش گاز کشور به یک میلیارد متر مکعب برسد و برای انتقال این مقدار گاز پالایش شده نیز توان کافی را داریم.

وی با یبان اینکه سال گذشته غیر از صادرات به ترکیه به عراق هم گاز صادر کرده‌ایم تصریح کرد: سال گذشته مجموعا 43 میلیون مترمکعب گاز به ترکیه و عراق صادر شد و پیش بینی می‌شود امسال 30 میلیون متر مکعب به ترکیه و 35 میلیون متر مکعب در روز به عراق صادرات داشته باشیم.

وی درباره توسعه مخازن  ذخیره‌سازی نیز اظهار داشت: در حال حاضر دو مخزن شوریجه و سراجه را فعال داریم که توسعه هر در مخزن در دستور کار است علاوه برای مخزن قزل تپه نیز مناقصات آغاز شده و در کنار آن پروژه‌های مطالعاتی نیز دنبال می‌شود.

وی درباره توسعه صادرات گاز و ورود به بازار اروپا اظهار داشت: سال‌های گذشته اطمینانی برای کشورهای مقصد وجود نداشت اما امروز با توجه به اطمینانی که ایران به وجود آ‌ورده اروپا نیز به ما اعتماد کرده و می‌تواند مقصد خوبی برای ورود گاز ایران باشد. در سال‌های پیش رو اگر فشار سیاسی نباشد ایران می‌تواند تامین کننده خوبی برای گاز اروپا باشد.

تربتی در پاسخ به سوال ایلنا درباره توسعه برنامه‌های سوآپ گاز گفت: در حال حاضر سوآپ با آذربایجان انجام می‌شد که گاز را از آستارا گرفته و در نخجوان تحویل می‌دهیم. سوآپ با ترکمنستان را نیز دنبال می‌کنیم همچنین پیش بینی می‌شود برنامه سوآپ گاز از آذربایجان در آینده توسط بخش خصوصی اتفاق بیفتد. شرکت‌هایی در حال مذاکره هستند و زیرساخت‌های خوبی نیز در این زمینه ایجاد شده که باید از آن استفاده شود.

این مقام مسئول در پاسخ به دیگر سوال ایلنا درباره احتمال تمدید قرارداد گازی ایران و ترکیه نیز گفت: در پنج سال آخر قرارداد وارد مذاکره برای تمدید خواهیم شد اگر چه اکنون در بخش‌هایی مذاکراتی مطرح می‌شود اما سال آینده تمدید یا عدم تمدید قرارداد با ترکیه به صورت جدی دنبال می‌شود.

وی درباره تامین کالای مورد نیاز گاز با توجه به شرایط موجود اظهار داشت: ما تمام کالاها را تامین کرده‌ایم و از این بابت مشکلی نداریم.

 

 

 

ایران پاکستان ترکیه شرکت ملی گاز گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر