کد خبر: 757252 A

در پی امضای سند اقدام مشترک وزارت‌خانه‌های نیرو و فناوری اطلاعات با رویکرد تحول دیجیتال، شرکت توانیر برای نخستین بار در تابستان امسال پایلوت کنترل بار مصرفی مشترکان برق را به کمک اینترنت اشیاء(IOT) در سه شرکت توزیع برق اجرایی می‌کند.

به‌گزارش ایلنا از وزارت نیرو، مدیر کل دفتر مدیریت مصرف و امور برق مشترکان شرکت توانیر در نشستی با موضوع اینترنت اشیاء در خصوص برنامه‌ها و اقدامات صنعت برق در حوزه تحول دیجیتال و مدیریت مصرف برق، سند برنامه اقدام مشترک وزارت‌خانه‌های نیرو و فناوری اطلاعات و ارتباطات را از نتایج خوب نشست اینترنت اشیاء و در راستای توسعه کاربرد فناوری‌های نوین ICT در صنعت آب و برق با رویکرد تحول دیجیتال عنوان کرد.

"هادی مدقق"، کاربرد اینترنت اشیاء در حوزه مدیریت مصرف برق، حذف قبوض کاغذی و توسعه طرح فهام و اجرای آن در بخش خانگی را از دیگر موضوعات این نشست برشمرد.

در ادامه "شقایق یوسفی" از دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر به تبیین روش‌های نوین مشارکت مشترکان در مدیریت بار و مصرف انرژی مبتنی بر اینترنت اشیاء از سوی این شرکت پرداخت که شامل برنامه کنترل مستقیم بار(DLC)  و برنامه خرید بار منفی از تجمیع کننده‌ها است.

وی قیمت‌گذاری زمان استفاده، کاهش قطع بار صنایع و بخش های کشاورزی و اداری، طرح ذخیره عملیاتی، کنترل سیستم بار و بسته 098 را از دیگر برنامه‌های مدیریت بار و مصرف انرژی عنوان کرد.

وی نتایج بهره‌گیری از برنامه کنترل مستقیم بار روی 280 هزار آبگرم‌کن خانگی را 330 مگاوات صرفه‌جویی سالانه برشمرد و این برنامه را روی سایر ادوات مصرفی از قبیل پمپ‌های آب، سیستم‌های سرمایشی و غیره قابل اجرا دانست.

یوسفی با اشاره به شناسایی ده‌ها شرکت فعال کشور در حوزه اینترنت اشیاء از سوی شرکت توانیر، از توانمندی شرکت‌های داخلی در ساخت ادوات و سیستم‌های کنترلی بومی در این عرصه خبر داد و اجرای پایلوت در ساختمان‌های سه شرکت توزیع برق تهران بزرگ، خراسان شمالی و غرب مازندران با ادوات بومی را از جمله اقدامات انجام شده ذکر کرد.

وی ادامه داد: نسخه نخست آن ساخت دستگاه کنترل کننده CEEM با امکان قطع و وصل و تنظیم دمای کولر و اتصال به اینترنت از طریق سیم کارت و نسخه دوم با قابلیت طراحی و ایجاد سامانه برای کنترل بارهای سرمایشی و استقرار سرور مورد نظر در شرکت توزیع با قابلیت تنظیم از راه دور چیلرهای گازی است که به تعداد 450 عدد در این سه شرکت نصب شده و انرژی صرفه‌جویی شده آن در تابستان، بیش از 74 مگاوات ساعت است و آیین نامه‌ای با عنوان برنامه پاسخگویی بار هوشمند اینترنت اشیاء (IOT) برای آن طراحی شده است.

وی در ادامه چگونگی مشارکت بخش خانگی و تجاری کوچک با واسطه نهاد تجمیع کننده Aggregator  را تشریح و از تدوین آیین نامه مربوط به آن خبر داد و افزود: اجرای این برنامه در قالب پروژه پایلوت در تابستان 98 از سوی یک تیم در پژوهشگاه نیرو در حال پیگیری است.

انرژی اینترنت برق صنعت فناوری اطلاعات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر