کد خبر: 757086 A

در احضاریه‌ای که از سوی کنگره آمریکا مطرح شده است دو بانک ملزم به ارائه اسناد مالی رئیس‌جمهوری این کشور شده‌اند که خشم وی و طرح شکایت از این دو بانک در دادگاه را در پی داشته است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، سه نفر از فرزندانش و هفت شرکت وی، علیه دو بانک «دویچه بانک» و «کاپیتال وان» برای آنچه تجسس در حساب‌های بانکی‌شان می‌خوانند، طرح دعوی کردند.

این شکواییه در دادگاه منطقه‌ای نیویورک ارائه شد و در آن آمده است که اقدام این بانک برای تجسس و تفتیش حساب‌ها در راستای تصمیم کنگره، غیر قانونی و غیر قابل قبول است.

در این شکواییه آمده است: «این تجسس در جهت خدشه‌دار کردن اعتبار دونالد ترامپ و ورود به جنبه‌های خصوصی زندگی ترامپ و خانواده‌اش بوده است. دموکرات ها به دنبال یافتن سرنخی در زندگی دونالد ترامپ هستند تا از آن به عنوان ابزاری سیاسی برای تخریب وی استفاده کنند».

«ماکسین واترز» رئیس کمیسیون اقتصادی کنگره و همینطور «آدام شیف» رئیس کمیسیون اطلاعات کنگره در اظهاراتی مشترک طرح شکواییه را «ناشایست» دانستند.

کنگره آمریکا در تاریخ پانزدهم آوریل برای شرکت‌های مرتبط با فعالیت‌های اقتصادی ترامپ احضاریه‌ای مبنی بر کسب اطلاعات اقتصادی وی کرده است. این دو بانک در فعالیت‌های املاکی رئیس‌جمهور آمریکا فعالیت می‌کنند.

واترز در اظهاری گفته بود که استفاده از ابزار دولتی برای قاچاق و جابه‌جایی پول محتمل است که ما می‌بایست تمامی این اقدام‌ها را زیر نظر داشته باشیم. همینطور رئیس جمهور از این اقدام کنگره مبری نیست. شیف نیز احضاریه علیه دویچه بانک را یک «احضاریه محترمانه» خواند.

از طرفی، دونالد ترامپ تمامی دموکرات‌ها را برای تفتیش فعالیت‌های اقتصادی به مبارزه طلبیده است. در دیگر سو دموکرات‌ها به دنبال یافتن سرنخ هایی بر ارتباط ترامپ و روسیه هستند.

در این طرح دعوی تاکید شده است که دادگاه قدرت این را دارد که احضاریه کنگره را خارج از دستور و نامعتبر بخواند.

دونالد ترامپ شکایت ترامپ از دو بانک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر