کد خبر: 756920 A

در نشست هم‌اندیشی مجمع کارآفرینان ایران برگزار شد؛

عصر امروز -دوشنبه 9 اردیبهشت ماه- دومین نشست هم‌اندیشی مجمع کارآفرینان ایران با حضور وزیر اقتصاد و دارایی در محل این وزارتخانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا،‌در این نشست سومبات هاکوپیان مدیرعامل شرکت هاکوپیان در‌باره مشکلات کارآفرینان گفت: باید اقداماتی صورت بگیرد تا اعتماد تولیدکنندگان بویژه بخش خصوصی افزایش یابد و بیشتر بی‌اعتمادی‌ها ناشی از بی‌قانونی است. متاسفانه بیشتر کارها به صورت سلیقه‌ای انجام می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه مالیات بر ارزش افزوده‌ بسیاری از واحد‌های تولیدی را به تعطیلی کشانده است، ما بین صنعت و صنف تفاوت قائل می‌شویم و بیشتر آن را از صنعت اخذ می‌کنیم. به باور من باید سریع‌تر صندوق مکانیزه را در خرده‌فروشی‌ها نصب کرد همچنین نباید مالیات بر ارزش افزوده تهران با سایر استان‌ها مثلا سیستان و بلوچستان یکسان باشد چون مزایا و امکانات استان تهران با سایر استان‌ها یکسان نیست.

در ادامه این نشست حمیدی مدیرعامل فرش و چرم مشهد نیز  با انتقاد از قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: اینکه دولت از مالیات درآمد داشته باشد موضوع خوبی است اما اینکه  بیشتر این مالیات از تولیدکنندگان اخذ شود در واقع بار ما سنگین می‌شود، اگر مالیات از مالیات گریزها نیز اخذ شود این بار سبک خواهد شد.

احمد خوروش، مدیرعامل مجتمع فولاد کویر، از  کارآفرینان حاضر در این نشست بود که در مورد شرایط این بخش گفت: کشور ما در شرایط سختی قرار دارد و ما فعالان بخش خصوصی در صف اول این جبهه جنگ اقتصادی قرار داریم. یکی از موضوعات ما در حال حاضر صادرات است که در این شرایط باید به سمت صادرات محوری حرکت کنیم. این واحدهای صادراتی مشکلات عدیده‌ای دارند و راهکار مقابله با شرایط سخت حمایت از این واحد‌های تولیدی است.

وی افزود: متاسفانه ما شاهد بخشنامه‌هایی هستیم که یکدیگر را نقض می‌کنند و این کار را برای ما دشوار می‌کند. مثلا در بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر معافیت صادرکنندگان کمتر از یک میلیون یورو در سامانه نیما، یک رانت بالایی ایجاد شد.

 

کار آفرینان وزارت اقتصاد و دارایی اداره مالیات اخلالگران اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر