کد خبر: 756603 A

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: 30 شهر خراسان رضوی با وجود بارش‌های بهاری همچنان در شرایط تنش آبی قرار دارند.

به‌گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "سید ابراهیم علوی" در تشریح وضعیت منابع تامین آب شهرهای تحت پوشش در سال آبی 98-97 و در پی بارش‌های بهاری سال جاری، به کاهش برداشت آب از منابع زیرزمینی توسط بخش کشاورزی از ابتدای سال جاری تاکنون اشاره کرد و اذعان داشت: این کاهش برداشت در افزایش دبی 473 حلقه چاه شرب شهرهای استان تاثیری ندارد، بنابراین پیش‌بینی می‌شود در تابستان امسال 30 شهر خراسان رضوی که در نقطه سر به سر تولید و مصرف قرار دارند با تنش آبی مواجه شوند.

وی افزود: هرچند نزولات جوی باعث بروز سیل و واردآمدن خسارت به شهروندان در برخی شهرهای استان شد، اما برکات آن به مراتب از مشکلات ایجاد شده بیشتر بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی، بارش به شکل باران را در وضعیت ذخایر سدها و میزان روان‌آب‌ها و به تبع آن شهرهای برخوردار از آب‌های سطحی موثر ارزیابی و تاکید کرد: به‌دلیل تفاوت رژیم آب زیرزمینی با سطحی، 75تا80 درصد بارش‌ها در همان ابتدا تبخیر و مابقی به شکل رودخانه، جویبار و سیلاب جاری و درصد ناچیزی از آن بسته به نوع خاک منطقه، پس از یک پروسه پیچیده چند ماه وارد مخازن آب زیرزمینی می‌شود.

علوی یادآور شد: افزایش بارندگی منجر به افزایش روان‌آب‌ها و آبگیری مخازن سدها می‌شود و روی دشت‌ها و مخازن آبی زیرزمینی استان تاثیر آنی ندارد.

وی با بیان اینکه به‌جز قوچان که بخش کمی از نیاز آب شرب آن از سد تبارک آباد تامین می‌شود مابقی شهرها وابسته به منابع زیرزمینی (چاه ها) هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی ادامه داد: با یک سال ترسالی که بارش‌ها در آن از میانگین بلندمدت بیشتر است، نمی‌توان ادعا کرد استان وارد دوره ترسالی شده است و نیاز به تکرار چندین سال ترسالی است.

وی اظهار کرد: خشکسالی‌های طولانی حادث شده باعث از دست رفتن منابع و افت سطح آب‌های زیرزمینی در آبخوان‌ها شده و بسیار خوشبینانه است که تصور کنیم با یک سال بارندگی مناسب کسری مخازن آب زیرزمینی جبران و منابع آبی متعادل شود.

علوی مصرف کنندگان را به مراقبت از منابع آبی و دقت در نحوه مصرف آب توصیه کرد و سازگاری با کم آبی را تنها راه مقابله با عدم تعادل در تولید و مصرف آب دانست.

پوشش خاک خراسان رضوی دبی شرکت آب و فاضلاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر