کد خبر: 755860 A

«سی‌ان‌ان» بررسی کرد:

با زمین گیر شدن بوئینگ ۷۳۷ مکس شرکت‌های هواپیمایی با ضرر و زیان قابل توجهی روبه‌رو بوده‌اند که هرکدام خواستار جبران خسارات از سوی بوئینگ هستند.

به گزارش ایلنا به نقل از سی‌ان‌ان، زمین‌گیر شدن بویینگ ۷۳۷ مکس برای شرکت‌های هواپیمایی میلیون‌ها دلار هزینه در پی داشت.

«امریکن ایر لاین»، «ساوث وست ایرلاین» و شرکت هواپیمایی نروژ اعلام کرده‌اند که توقف پرواز این هواپیما برای این شرکت‌ها حدود ۶۰۰ میلیون دلار هزینه داشته است.

شرکت بوئینگ اعلام کرده است که بحران اخیر این شرکت منجر به کاهش ۲۱ درصدی درآمدش در سه ماه اخیر شده است. زمین‌گیر شدن بوئینگ ۷۳۷ مکس در پی دو سانحه هوایی در اتیوپی و اندونزی در فاصله شش ماه بود که منجر به کشته شدن تمامی ۳۴۶ سرنشین این دو هواپیما شد.

دو ماه از زمین گیر شدن این هواپیما می‌گذرد و شرکت بوئینگ هنوز زمانی برای برطرف کردن مشکل این مدل هواپیما اعلام نکرده است.

شرکت هواپیمایی آمریکا که در مجموع ۲۴ فروند از این هواپیما در خطوط هوایی خود دارد، اعلام کرده است، ۱۱۵ پرواز در روز این هواپیما را لغو کرده است که به میزان ۳۵۰ میلیون دلار برای این شرکت ضرر و زیان در پی داشت. «یورن جوس» مسئول سازمان هواپیمایی نروژ نیز پنجشنبه گذشته اعلام کرد که بحران هواپیمای بوئینگ مکس برای خطوط هوایی این کشور ۵۸ میلیون دلار هزینه در بر داشته است.

وی افزود که در حال رایزنی با مقام‌های بوئینگ برای برطرف کردن مشکلات این خطوط هوایی است.

نروژ ۱۸ فروند از این هواپیماها را در ناوگان هوایی خود دارد که پروازهایشان بیشتر بر فراز اقیانوس اطلس است  و در شهرهای شرقی ایالات متحده فرود می آیند.

رئیس سازمان هواپیمایی نروژ بیان کرد که بوئینگ مسئول پرداخت خسارت‌های ماست و طرفی که باعث شده هواپیماهای ما در پارکینگ بماند، باید خسارت‌ها را جبران کند.

میزان جبران خسارت‌های شرکت‌های نروژی و خطوط هوایی مشابه توسط بوئینگ هنوز مشخص نیست و در هر مورد بستگی به قراردادی دارد که بین طرفین نوشته شده است.

«دنیس مویلنبرگ» مسئول اجرایی شرکت بوئینگ در اظهار نظری اعلام کرده است: «به رایزنی با خطوط هواپیمایی ادامه خواهیم داد و همزمان در حال رفع نقص این هواپیما هستیم. ما باید اعتماد از دست رفته را جبران کنیم».

زمین‌گیر شدن «بوئینگ ۷۳۷ مکس»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر