کد خبر: 755519 A

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد:

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه متاسفانه تا امروز صندوق‌های مربوط به عشایر وظایف خود را به درستی انجام نداده‌اند، افزود: توانمندسازی عشایر در بعدهای مختلف از جمله فکری، اجتماعی و اقتصادی باید اجرا شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمود حجتی در نخستین گردهمایی مدیران تشکل ها و مسئولین امور عشایر کشور با بیان اینکه آنچه من سال‌های سال به آن تاکید داشته‌ام ایجاد زنجیره تولید و ارزش در بخش کشاورزی و عشایری است، اظهار کرد: با ایجاد زنجیره تولید، بهره عشایر و کشاورزان از محصول خود افزایش می‌یابد. همچنین هزینه تولید نیز برای آن‌ها کاهش یافته و واسطه‌ها حذف می‌شوند.

وی ادامه داد: تمام بحث‌هایی که درباره صندوق‌های خرد مانند صندوق زنان عشایر می‌شود نیز در راستای اجرای این اهداف است.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه متاسفانه تا امروز صندوق‌های مربوط به عشایر وظایف خود را به درستی انجام نداده‌اند، افزود: توانمندسازی عشایر در بعدهای مختلف از جمله فکری، اجتماعی و اقتصادی باید اجرا شود.

حجتی در مورد جبران خسارت‌های وارد شده به بخش کشاورزی و عشایر نیز گفت: دولت مصوبات بی‌سابقه‌ای برای کشاورزان و عشایر آسیب دیده از سیل در نظر گرفته است .

وی افزود: در نظر گرفتن رقم مناسب برای جبران خسارات کشاورزان و عشایر سیل زده درحالی است که دولت با محدودیت‌های منابع مالی رو به رو است.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی این مصوبات به ستاد بحران استان‌ها ابلاغ شده است تا با شناسایی آنها تسهیلات کم بهره به کشاورزان و عشایر آسیب دیده پرداخت شود.

حجتی با بیان اینکه برنامه کشت گیاهان دارویی ، بوم گردی و توسعه صنایع دستی در جامعه عشایر در دستور کار است، اضافه کرد: ظرفیت های زیادی در بخش عشایر وجود دارد که می توان به ثروت ملی تبدیل شوند.

حجتی با تاکید بر اینکه امروز گیاهان دارویی موضوع روز جهان است، افزود:  تجارت گیاهان داوریی در سراسر جهان در حال گسترش است که با توجه به ظرفیت بی نظیر کشور ما این محصولات می تواند ثروت آفرین باشد.

وی ادامه داد: در مراتع عشایری­ گیاهان دارویی زیادی وجود دارد، اما ما با خام فروشی گیاهان دارویی بخش زیادی از ارزش افزوده آن را از دست می رود.

حجتی تقویت بخش فرآوری به جای خام فروشی تولیدات عشایر را مورد تاکید قرار داد.

وی گفت: پرداختن به این موضوعات باعث ایجاد ثروت ملی می‌شود و درآمد پایدار عشایر را نیز به همراه دارد.

حجتی تاکید کرد: در بخش عشایر آنچه انجام شده در مقابل آنچه باید برای جامعه عشایر انجام می‌شد اندک است و نارسایی‌ها زیادی وجود دارد.

وزیر جهاد کشاورزی پرداختن به بهداشت، آموزش و مسکن عشایر را نیز از ضروریات این بخش دانست.

حجتی خواستار هماهنگی سایر دستگاه‌ها برای ارتقاء زندگی عشایر و کاهش دغدغه آنها شد.

وزیر جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر