کد خبر: 751282 A

یک تحلیلگر بازار سرمایه در گفت‌وگو با ایلنا:

میرمعینی اظهار داشت: این رشد عمدتا به دلیل رشد ارزش‌های جایگزینی دارایی شرکت‌ها در اثر رشد قیمت دلار صورت گرفته است.

حمید میرمعینی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد دلایل رکوردشکنی شاخص بورس و فتح قله ۲۰۰ هزار واحدی گفت: این اولین بار است که شاخص کل بورس این رقم را لمس می‌کند که رقم بسیار مناسبی است، این رشد عمدتا به دلیل رشد ارزش‌های جایگزینی دارایی شرکت‌ها در اثر رشد قیمت دلار صورت گرفته است. البته باید توجه داشت که سودآوری شرکت‌ها نیز برای سال مالی ۹۷ مناسب و فراتر از حد انتظار بوده است.

وی ادامه داد: از دلایل دیگر جذابیت بازار سرمایه ایجاد سامانه جامع تجارت است که به صادرکنندگان اجازه داده می‌شود تا فارغ از سامانه نیما، ارز خود را در بازار آزاد به فروش برسانند و این تاثیر بالایی در سودآوری شرکت‌های صادراتی داشته است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: البته نباید فراموش کرد که بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها از جمله ارز، طلا و مسکن رشد کمتری را تجربه کرده و برای رشد بیشتر هنوز امکان وجود دارد. البته این منوط به تصمیمات دولت در امر سیاست‌گذاری دارد تا این شرایط تداوم و در نهایت جذب نقدینگی و هدایت آن به سمت تولید تسهیل شود.

براساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، شاخص کل بورس اوراق بهادار امروز در یک رکوردشکنی با افزایش ۵ هزار و ۷۲۱ واحدی به رقم ۲۰۱ هزار و ۸۰۵ واحد رسید.  همچنین ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز بیش از ۷۷۳ هزار میلیارد تومان برآورد شد.

 

 

 

تجارت دولت رشد سرمایه شاخص
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر