کد خبر: 749704 A

معاون وزیر راه و شهرسازی:

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ضمن اعلام آخرین وضعیت راه‌های سه استان خوزستان، لرستان و ایلام به تشریح اقدامات و تمهیدات این سازمان در مقابله با سیل در این سه استان پرداخت و گفت: تشکیل کارگروه تخصصی به منظور بررسی و انجام مطالعات مهندسی برای احداث و بازسازی راه‌ها و انیه فنی تخریب شده در دستور کار هفته آتی سازمان قرار دارد.

به گزارش ایلنا،‌ عبدا​لهاشم حسن نیا با اشاره به آخرین وضعیت راه‌ها و ابنیه فنی استان خوزستان اظهار داشت: روز گذشته از تمامی محورهای استان خوزستان بازدید به عمل آمد و پس از شناسایی انسداد ۳۵ محور اصلی، فرعی و روستایی دستور اعزام ۵۰ دستگاه ماشین‌آلات راهداری از ۷ استان به خوزستان صادر شد.

وی شاخص‌ترین محور‌های مسدود استان را اندیمشک-اهواز و آبادان-اهواز عنوان کرد و گفت: مردم می‌توانند به ترتیب از محورهای انیمشک-شوشتر-اهواز و خرمشهر به عنوان مسیرهای جایگزین استفاده کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بازدید روز گذشته از استان خوزستان یادآور شد: میزان ورودی آب در پایه‌ برخی از پل‌ها نسبت به روزهای قبل کاهش پیدا کرده است و پیش‌بینی شده در صورت ادامه روند کاهش سطح آب روی جاده‌ها عملیات راهداری و ترمیم راه‌ها آغاز شود.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به وضعیت راه‌های روستایی استان خوزستان بیان داشت: بیشترین میزان خسارات وارده به روستا‌ها مربوط به شمال استان خوزستان و مناطقی همچون شوش و شوشتر است.

۱۷ کیلومتر از محور اندیمشک-اهواز ۸۰ سانتیمتر زیرآب است

به گفته حسن نیا،  ۱۵ تا ۱۷ کیلومتر از محور اندیمشک- اهواز تا ارتفاع ۸۰ سانتیمتر زیر آب رفته است و نیروهای راهداری مستقر در استان و منطقه منتظر فروکش کردن سطح آب برای شروع عملیات و اقدامات لازم هستند.

وی ماشین‌آلات راهداری مستقر در استان خوزستان را آماده خدمت رسانی به مردم و سایر دستگاه‌ها توصیف کرد و گفت: درصورتی که مردم و دستگاه‌های امدادرسان در استان خوزستان به ماشین آلات راهداری برای حمل مصالح و سایر موارد نیاز داشته باشند می‌توانند با هماهنگی‌ در استان خوزستان از ماشین‌آلات راهداری بهره‌مند شوند.

مسیر تردد مردم از پلدختر به معمولان ایجاد شد

معاون وزیر راه و شهرسازی که هم اکنون در منطقه پل‌دختر حضور دارد با اشاره به آخرین وضعیت راه‌ها و ابنیه فنی استان لرستان نیز اظهار داشت: خوشبختانه مسیر ارتباطی از پلدختر به معمولان برای تردد مردم ایجاد شده است.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان اینکه «یکی از مهیب‌ترین و بی سابقه ترین خسارت‌های وارده به راه‌ها و ابینه فنی طی ۵۰ سال گذشته بر اثر سیل در لرستان رقم خورده است» تصریح کرد: تا این لحظه میزان برآورد خسارت‌های وارده به راه‌ها و ابنیه فنی استان لرستان به  بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است که شامل تخریب کامل ۲۰ دستگاه پل بزرگ و تخریب ۱۰۰ درصدی یک کیلومتر از جاده معمولان به خرم آباد در حاشیه رودخانه کشکان می‌شود. همچنین جاده های  خرم‌آباد، معمولان و پلدختر به شدت آسیب دیده‌اند. 

حسن‌نیا با توجه به تخریب تعداد کثیری از راه‌ها و ابنیه‌فنی استان لرستان بر اثر سیل اخیر و خسارت‌های مالی وارده، بازسازی و ترمیم آن‌ها را نیازمند اعتبار بالاییخواند و گفت:‌ احداث و بازسازی تمامی راه‌های آسیب دیده بر اثر سیل اخیر نیازمند یک کار مهندسی و مطالعاتی با همکاری مشاوران در قالب کارگروهی تخصصی است و اقدام نسبت به تشکیل آن در دستور کار هفته آتی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قرار دارد.

معرفی مسیر‌های ارتباطی لرستان و خوزستان

معاون زیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: مردم شریف معمولان برای دسترسی به آزادراه خرم آباد-پل زال از دو مسیر آنتنی موجود از خرم‌آباد استفاده کنند و برای دسترسی به خوزستان از شهرستان پلدختر و کمربندی پلدختر تردد کنند.  از دو مسیر آنتنی دو تا راه آنتی داره که آزادراه خرم آباد پل زال را هم دارد و آنهایی که می خواهند  به خوزستان بروند از پل دختر به کمربندی پل دختر مسیر را تردد کنند. 

وی افزود: ۴ دستگاه پل بزرگ در ایلام دچار آب‌بردگی شده بود که با همت و تلاش راهداران در استان راه ارتباطی جایگزین یکی از پل ها برای تردد مردم برقرار شد و در حال نصب دو پل موقت دیگر هستند و تمهیدات و پیگیری‌‌های لازم برای تامین و ایجاد یک پل دیگر نیز در دست اقدام است.

سیل گلستان سیل خوزستان سیل شمال غرب کشور سیل لرستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر