کد خبر: 746705 A

مسئول ستاد معین بازسازی شهر پل‌دختر در گفت‌وگو با ایلنا:

مسئول ستاد معین بازسازی شهر پل‌دختر با بیان اینکه نزدیک به 3 هزار واحد مسکونی و تجاری در این شهر دچار آبگرفتگی و سیلاب شده‌اند،گفت: هنوز مبلغ و سقف وام‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت مشخص نشده‌است اما قرار است از فردا از سوی دفتر مرکزی مبلغی به صورت علی‌الحساب برای جبران خسارت‌ها پرداخت شود.

غلامحسین خانی، مدیر کل بنیاد مسکن استان اصفهان و مسئول ستاد معین بازسازی پل‌دختر در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره میزان خسارت های وارد آمده به واحدهای مسکونی و تجاری پل‌دختر پس از وقوع سیل اظهار داشت: نزدیک به 3 هزار واحد مسکونی و تجاری در این شهر دچار آبگرفتگی و سیلاب شده‌اند و تا کنون خسارت 400 واحد مسکونی و تجاری کارشناسی شده و برای دریافت تسهیلات و وام بلاعوض برای این تعداد واحد، پرونده تشکیل شده است.

وی ادامه‌داد: تیم بررسی میزان خسارت‌ها از سوی بنیاد مسکن در محل مستقر هستند و به زودی میزان خسارت‌های ریالی هم برآورد خواهد شد.

خانی با بیان اینکه بسیاری از این واحدها نیاز به تعمیر دارند و تخریب زیادی صورت نگرفته است،گفت: تعداد واحدهای تخریبی در این شهر چیزی حدود 250 تا 300 واحد برآورد شده است که عمده این واحدها در شمال،‌ جنوب غربی و محله سازمانی نشین شهر بوده‌است.

مسئول ستاد معین بازسازی پل‌دختر درباره میزان تسهیلات و وام بلاعوض برای تعمیر و احداث واحدهای مسکونی این شهر اظهار داشت: هنوز مبلغ و سقف وام‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت مشخص نشده‌است اما قرار است از فردا از سوی دفتر مرکزی مبلغی به صورت علی‌الحساب برای جبران خسارت‌ها پرداخت شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با همکاری دستگاه‌های مختلف در حال لایروبی خیابان‌های شهر هستیم، افزود: کل شهر بین دستگاه‌ها برای پاکسازی پسماندهای به جامانده از سیل از جمله شن و ماسه و گل و لای تقسیم شده است و هر دستگاهی از جمله بنیاد مسکن، وزارت راه و شهرسازی، ارتش، سپاه و ... بخشی از شهر را پاکسازی می‌کند.

خانی با تاکید بر اینکه برای اسکان موقت مردم نیازی به کانکس نیست، گفت: خوشبختانه ساکنان واحدهایی که دچار آبگرفتگی شده‌اند در منازل اقوام خود ساکن هستند و نیازی به اسکان موقت در کانکس و ... نیست البته تعدادی از خانوار هم اکنون در چادرهای هلال احمر مستقر هستند که تعداد آنها زیاد نیست.

مسئول ستاد معین بازسازی پل‌دختر درباره تعیین تکلیف واحدهایی که به صورت غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها ساخته شده‌اند، گفت: هنوز مشخص نیست که کدام واحدها غیرمجاز بوده‌اند و اینکه آیا به آن واحد تسهیلات ارایه می‌شود یا خیر؟ تشکیل پرونده برای دریافت وام‌ها بر اساس سند مالکیت خواهد بود و اینکه آیا اراضی واحدهایی برای ساخت و احداث دوباره باید جابه‌جا شوند بستگی به تصمیم وزارت راه و شهرسازی و شهرداری دارد.  

وی تاکید کرد: در هر صورت تسهیلات برای احداث واحدهای تخریبی براساس پروانه ساخت ارایه می‌شود.

سیل بنیاد مسکن سیل پل دختر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر