کد خبر: 745997 A

سید محمد موسوی تشریح کرد:

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی مهمترین اقدامات انجام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با سیل تا ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ را اعلام کرد.

به گزارش ایلنا، سید محمد موسوی با اشاره به فعال‌سازی کلیه بخش‌های سازمانی وزارت جهاد کشاورزی در سطح کشور جهت مشارکت فعال با نظام مدیریت بحران سیل و همچنین اطلاع رسانی و هشدار به جامعه هدف، اظهار کرد: ظرفیت‌های سخت‌افزاری وزارت جهاد کشاورزی شامل ۷۶۲ دستگاه ماشین‌آلات عمرانی سنگین، سبک، تجهیزات لجستیکی برای مقابله با سیل اخیر به کار گرفته شد.

وی به بسیج و اعزام ۱۴۰۰ نفر نیروی کارشناسی، ترویجی و خدماتی سازمان های جهاد کشاورزی جهت کمک به اجرای برنامه های ستاد مدیریت بحران شهرستان ها و استان ها اشاره کرد و افزود: ۲۰۰ کیلومتر از رودخانه ها و انهار لایروبی و لجنکشی شد و انسداد خروجی ۴۰ دهنه زهکش و ۳۰۰ مورد مزارع آبزی پروری و کانال های آبرسانی کشاورزی رفع گردید.

موسوی اضافه کرد: در این مدت، ۱۶۰ کیلومتر سیل بند،۵۰۰ کیلومتر جاده بین مزارع و ۱۰ کیلومتر شبکه برق چاه های کشاورزی مرمت شد.

وی بازکردن دو دهانه پل، ترمیم ۶ دهانه انهار و لوله گذاری جهت خروج آب از اراضی کشاورزی و مناطق مسکونی را از دیگر اقدامات مقابله با سیل برشمرد و اظهار داشت: در سیل اخیر، ۳۰ هزار تن نهاده های دامی، ۱۰ تن بذر، ۱۰ هزار کیلوگرم گوشت،۳۲۰ هزار کیلوگرم آرد، ۳ هزار کیلوگرم تخم مرغ، ۶  هزار پرس غذای گرم، ۱۵۰ تخته چادر استقرار دام و ۷ دستگاه نانوایی سیّاّر تأمین و توزیع شده است.

موسوی با اشاره به جابجایی خانوارهای عشایری در معرض خطر سیل و تجهیز انبارها و مهمانسراها به منظور اسکان مسافران سیل زده، یادآور شد: ۴۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در سطح ۱۰۵ روستا و مناطق عشایری جابجا شده و اسکان موقت یافتند.

وی گفت: ۲۸۰۰ رأس دام و ۵۰۰ هزار قطعه طیور تلف شده بر اثر سیل اخیر دفن بهداشتی شده است.

موسوی بازدید، ارزیابی و ایمن سازی چاه ها، قنوات، سیل بندها، تأسیسات آبی، دریچه های تنظیم آب، کانال های آبیاری و سدهای خاکی را از دیگر اقدامات صورت گرفته برای با مقابله سیل اخیر عنوان کرد.

خسارت ۴۶ هزار و ۶۲۱ میلیارد ریالی سیل به بخش کشاورزی

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: سیل اخیر تا تاریخ سیزدهم فروردین ماه بیش از ۴۶ هزار و ۶۲۱ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی ١٦ استان کشور وارد کرده است.

موسوی افزود: این خسارت ٧٣١ هزار هکتار اراضی زراعی و ٩٠ هزار هکتار اراضی باغی را مورد تهدیدجدی قرارداده است.

وی ادامه داد:این خسارت ٣٤ درصد به استان گلستان،١٣ درصد خوزستان،١٢ درصد مازندران،١١ درصد لرستان،٦ درصد فارس و ٢٤ درصد باقیمانده به ١١ استان کرمانشاه،کهگیلویه و بویراحمد،چهارمهال و بختیاری،اصفهان،همدان،خراسان شمالی،سمنان، سیستان و بلوچستان،ایلام،کردستان و تهران واردشده است.

موسوی گفت: خسارت سیل اخیر ٤٩ درصد به زیربخش زراعت،٢٢ درصد به زیربخش آب،خاک و امورزیربنایی، ١٦ درصد به زیربخش باغبانی و ١٣ درصد به زیربخش دام و طیور و آبزیان وارد شده است.

وزارت جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر