کد خبر: 742430 A

وزیر امور خارجه ایران پیامی به مناسبت روز ملی شدن صنعت نفت ایران در حساب توئیتری خود منتشر کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیامی به مناسبت شصت و هشتمین سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران در حساب توئیتری خود منتشر کرد که متن آن به این شرح است:

این اولین بار نیست که ایران به دلیل دفاع از حقش برای تعیین سرنوشتش مورد هدف قرار می‌گیرد: 68 سال قبل مجلس ایران به رهبری نخست وزیر مصدق که بصورت دموکراتیک انتخاب شده بود، صنعت نفتمان را ملی اعلام کرد. پس از آن یک کودتا اتفاق افتاد. ایرانی‌ها هرگز اجازه نخواهند داد که دیگران در مورد سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

This isn't the first time that #Iran has been targeted for exercising its right to decide its own destiny: 68 yrs ago today, parliament under democratically-elected PM Mossadeq nationalized our oil industry. A coup followed. Iranians will never allow others to decide their fate. pic.twitter.com/bHklX7irXo

— Javad Zarif (@JZarif) 20 марта 2019 г.

​لازم به ذکر است که قانون ملی‌ شدن صنعت نفت در واقع پیشنهادی بود که به امضای همه اعضای کمیسیون مخصوص نفت در مجلس شورای ملی ایران در ۱۷ اسفند ۱۳۲۹ به مجلس ارائه شد و در ۲۴ اسفند ۱۳۲۹ در مجلس شورای ملی تصویب گردید. مجلس سنا نیز این پیشنهاد را در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ تصویب کرد و پیشنهاد قانونی شد.

امور خارجه ایران صنعت صنعت نفت مجلس سنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر