کد خبر: 742044 A

نوبخت:

صبح امروز تفاهمنامه توسعه ناوگان حمل ونقل ریلی برون شهری بین سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت راه و شهرسازی منعقد شد. هزینه این تفاهمنامه بالغ بر 1900 میلیارد تومان است که زمینه ساز ایجاد 4 هزار و 841 فرصت شغلی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمد باقر نوبخت در مراسم مبادله تفاهمنامه توسعه ناوگان حمل ونقل ریلی برون شهری بین سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت راه و شهرسازی، گفت: سیاست‌های اقتصادی مقاومتی باید بند بند آن مورد توجه باشد و یکی از مهمترین تاکیدات آن توسعه شبکه ریلی است از همین رو دولت سعی کرده است تا خلاء‌های زیرساختی را با اقدامات جدی سال‌های اخیر پرکند. بنابراین باید سعی کنیم زمینه بهره برداری بهتر مردم را فراهم کنیم.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر 4 مرکز استان به شبکه ریلی سراسری که حتی می‌توان بین المللی تلقی کرد متصل شده‌اند. امیدواریم در سال آتی  شاهد آن باشیم که شبکه ریلی از میانه به بستان آباد به ایل گلی تبریز متصل شود و این پتانسیل وجود دارد که آن را به مرکز استان اردبیل نیز متصل کنیم و این می‌تواند یک راه آهن مهم در راستای اقتصادی، گردشگری باشد.

وی در مورد این تفاهمنامه گفت: هزینه این همکاری بالغ بر 1900 میلیاردتومان خواهد بود که زمینه ایجاد اشتغال برای 4 هزار نفر را فراهم خواهد کرد.

در ادامه این مراسم محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این تفاهمنامه گفت: کشور ما ظرفیت بالایی در حوزه ریلی دارد و اگر حمایت دولت نباشد این پتانسیل از مسیر خود خارج خواهد شد. بر اساس برنامه توسعه خطوط چهارمین استان به شبکه ریلی پیوسته و استان پنجم یعنی مرکز استان آذربایجان شرقی در آستانه پیوستن است.

وی افزود: هنگامی که خطوط آنتنی و قطارهای حومه‌ای در حال افزایش باشد طبیعتا تقاضای سفر نیز افزایش می‌یابد اما در حال حاضر قادر به پاسخگویی آن نیستیم و این نهضت را باید در اولویت قرار دهیم تا ناوگان خود را گسترش دهیم. البته باید توجه داشت در سال‌های اخیر با اقدامات صورت گرفته جابجایی بار از 30 میلیون تن به 50 میلیون تن افزایش یافته است.

سید حمید پورمحمدی معاون هماهنگی و اقتصادی سازمان برنامه  و بودجه در مورد جزییات این تفاهمنامه گفت: براساس این همکاری که هم تولید کننده و مصرف کننده از بخش خصوصی هستند 974 دستگاه واگن مسافربری ، باری و لوکوموتیو از اول فروردین تا 29 اسفند تولید خواهد شد.

از این 974 دستگاه 650 واگن باری ، 40 دستگاه لکوموتیو ، 24 دستگاه ریل باس ، 30 دستگاه واگن مسافربری و همچنین بازسازی 230 واگن مسافری در نظر گرفته شده است.

همچنین هزینه این تفاهمنامه بالغ بر 1900 میلیارد تومان است که زمینه ساز ایجاد 4 هزار و 841 فرصت شغلی خواهد بود.

نوبخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر