کد خبر: 740984 A

مدیرکل صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی:

مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: هر سال به طور متوسط چهار میلیون تن به ظرفیت فرآوری محصولات افزوده می‌شود که بیش از تکلیف برنامه ششم توسعه است.

به گزارش ایلنا، چنگیز اسفندیاری با اعلام این خبر گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه ظرف پنج سال باید ۱۲ میلیون تن به ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی افزوده شود و ما از برنامه جلو هستیم.

وی استقبال سرمایه گذاران در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی را از دلایل این افزایش دانست و اظهار داشت: بیشترین افزایش در حوزه نگهداری مانند احداث سیلو، انبار، کشتارگاه طیور، فرآوری میوه، سبزی و صیفی و بازسازی نوسازی بوده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در شش ماهه نخست امسال دو میلیون تن به ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی اضافه شده است، تصریح کرد: با این افزایش ۵۴ میلیون تن محصولات در این بخش فرآوری می‌شود.

اسفندیاری میزان فرآوری محصولات کشاورزی در سال ۹۶ را ۵۲ میلیون تن دانست و درباره میزان فرآوری در محصولات مختلف خاطرنشان کرد: به طور میانگین در سال ۹۶ نزدیک به دو میلیون تن محصولات زراعی، حدود ۷۵۰ هزار تن باغی، ۱.۵ میلیون تن دامی و ۱۴۰ هزار تن محصولات شیلاتی فرآوری شده است.

وی ایجاد، توسعه و حمایت از صنایع تبدیلی و غذایی محصولات کشاورزی فسادپذیر در قطب‌های عمده تولید و روستاها، فعال‌‌‌سازی ظرفیت‌های نیمه‌‌خالی با سرمایه‌‌‌گذاری در کشت قراردادی محصولات کشاورزی در داخل، بازسازی و نوسازی واحدهای فرسوده موجود، توسعه باراندازها و واحدهای سردخانه‌ای کوچک در کنار مزارع و باغات و حمایت از توسعه پایانه‌های صادراتی در قطب‌های تولید را از رویکردهای اصلی وزارت جهاد کشاورزی در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی برشمرد.

مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر فرآوری گیاهان دارویی ابراز داشت: در حال حاضر تولید افزودنی‌های مواد غذایی، بسته‌‌‌بندی‌‌ها، تولید فرآورده‌های مختلف از محصولات پسته، زعفران و زرشک تمایل به همکاری و سرمایه‌‌گذاری داریم.

اسفندیاری ادامه داد: برخی برندهای معتبر خارجی در حوزه فرآوری لبنیات در سال‌های اخیر به علت جذاب بودن صنایع غذایی در ایران سرمایه‌‌‌گذاری کرده‌‌‌اند که البته بحث تحریم روند این نوع سرمایه‌‌گذاری‌ها را کند کرده است.

وی توسعه کمی و کیفی سردخانه‌ها، سیلوها و انبارهای کشور را از کارهای شاخص در دولت تدبیر و امید دانست و بیان کرد: ظرفیت سیلوها، انبارها و سردخانه‌ها از دو میلیون تن در سال ۹۲ به ۴.۵ میلیون تن رسیده و به زودی یک میلیون دیگر به این ظرفیت اضافه می‌شود که نقش اساسی در نگهداری محصولات و کاهش ضایعات به ویژه در شرایط تحریم دارد.

این مقام مسئول افزود: طی این مدت دو میلیون تن به ظرفیت نگهداری گندم و غلات نیز اضافه شده است.

اسفندیاری، ارزش صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی را به طور متوسط در سال ۶.۵ میلیارد دلار اعلام کرد و یادآور شد: در سبد صادراتی کشور در ۱۰ سال گذشته شیرینی و شکلات، لبنیات، زعفران، رب گوجه فرنگی، روغن نباتی، آب میوه، کنسانتره، ماکارانی، چای، شیرین بیان، خوراک دام، طیور و آبزیان با مجموع سهم ۶۵ درصدی، بیشترین اقلام صادراتی صنعت غذا را به خود اختصاص داده‌اند.

وی اضافه کرد: مقصد صادراتی صنایع غذایی به بیش از ۱۲۰ کشور سراسر جهان بوده و کشورهای همسایه آسیای میانه، کشورهای حوزه خلیج فارس و اسپانیا، آلمان و لهستان از عمده مقاصد صادراتی هستند.

وزارت جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر