کد خبر: 739493 A

معاون وزیر جهاد کشاوری مطرح کرد؛

معاون وزیر جهاد کشاوری با بیان اینکه مشکلی در عرضه مرغ وجود ندارد، برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش تولید گوشت قرمز در کشور را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، مرتضی رضایی در این رابطه گفت: توسعه پرورش گاوهای دومنظوره (گوشتی و شیری)، ارائه تسهیلات، فراهم کردن بستر لازم برای افزایش جمعیت دام‌های سبک پربازده که اصلاح شده، چند قلوزا و دارای رشد بالا هستند و همچنین پایه‌گذاری ورود دام‌های پایه‌پروار به خصوص گوساله در نقاط مختلف کشور از جمله پروژه‌هایی است که معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش تولید گوشت قرمز در سال ۹۸ پیش‌بینی کرده است.

تولید گوشت ۷۰ هزارتن افزایش می‌یابد

وی افزود: در این راستا در برنامه میان‌مدت تا افق ۱۴۰۰، تولید گوشت قرمز حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار تن در کشور افزایش می‌یابد.

این مقام مسئول با بیان این که بر اساس گزارش مرکز آمار ایران از سال ۹۳ تا امسال، حدود ۱۷ درصد جمعیت دام کشور افزایش یافته است، اظهار داشت: امسال با بارش‌های خوب پاییزه و پیش‌بینی هواشناسی برای تداوم این بارش‌ها برای بهار، سال بسیار عالی برای دام به خصوص دام روستایی و عشایری خواهد بود که حاصل آن تولید گوشت بیشتر در سال ۹۸ است که در نیمه دوم سال وارد بازار خواهد شد.

واردات ۱۶۰ هزار تن گوشت به کشور

رضایی با بیان این که در حال حاضر کمبودی در تولید گوشت قرمز در کشور وجود ندارد، تصریح کرد: تفاوت دو تا ۲.۵ برابری قیمت گوشت وارداتی تنظیم بازار با گوشت داخلی عامل اصلی ایجاد صف‌های طولانی در کشور است و دولت و وزارت جهاد کشاورزی برای رفع این مشکل به دنبال این است که نزدیک به ۱۶۰ هزار تن واردات رسمی گوشت تنظیم بازار اتفاق بیفتد که عدد بسیار بزرگی است.

وی شناسنامه‌دار کردن و هویت دادن به دام را یکی از الزامات توسعه صنعتی پرورش دام برشمرد و خاطرنشان کرد: تا وقتی که مطلع نباشیم چه دامی در کجا، با چه نژادی و توسط چه کسی در حال پرورش است، برنامه‌ریزی‌های ما ابتر می‌ماند.

معاون وزیر جهاد کشاوری با بیان این که قانون نظام جامع دامپروری در سال ۸۸ در مجلس مصوب و شیوه‌نامه اجرای این طرح در سال ۹۰ ابلاغ شده است، ابراز داشت: در آئین‌نامه اجرای جابجایی دام، الزاماتی قانونی برای پیاده‌سازی این طرح برای دامداران تکلیف شده است که ظرف مدت قانونی نسبت به هویت‌گذاری دام خود اقدام کنند.

امکان پلاک‌گذاری دام‌ها در یکسال وجود ندارد

رضایی با اشاره به این که حدود ۸۰ تا ۸۵ میلیون رأس دام در کشور وجود دارد و بدیهی است ظرف مدت ۶ ماه یا یکسال، امکان پلاک‌گذاری استاندارد برای این دام‌ها وجود ندارد، ابراز داشت: با طراحی سامانه هویت‌گذاری دام در مرکز اصلاح نژاد دام، اقدام لازم نسبت به ثبت دام‌های کشور صورت می‌گیرد. در این راستا تمام الزامات طرح در حال آماده‌سازی است و شیوه‌نامه‌ها در حال تدوین است که امیدواریم در فرصت بیشتری نسبت به اجرای این طرح اقدام شود.

وی با بیان اینکه حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از گوشت گوسفندی کشور، توسط عشایر تولید می‌شود، عنوان کرد: مرکز اصلاح نژاد معاونت امور دام برنامه‌های کاملی برای دام‌های عشایری دارد تا در سال ۹۸ برنامه اصلاح نژادی، بهبود تولیدات (نحوه تغذیه، مدیریت تولید مثل و…) سیستم‌های روستایی و صنعتی شامل دام‌های عشایری نیز شود.

به گفته معاون وزیر جهاد کشاوری، این بدان معنی نیست که در بخش دام عشایری کاری صورت نمی‌گیرد اما به صورت متمرکز و هدفمند برای آن دام‌ها نیز باید برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.

رضایی از تدارک کافی گوشت مرغ برای شب عید خبر داد و یادآور شد: کمبودی برای عرضه گوشت مرغ در کشور وجود ندارد و برای این امر در بهمن ماه ۱۲۱ میلیون قطعه جوجه‌ریزی گوشتی صورت گرفته که برای شب عید وارد بازار می‌شود.

ثبت رکورد بی‌‌سابقه در جوجه‌‌ریزی

به گفته وی، در حال حاضر نیز مرغ تنظیم بازار با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در میادین در اختیار مصرف کنندگان قرار دارد.

معاون وزیر جهاد کشاوری از برنامه‌ریزی برای تولید گوشت مرغ برای ماه مبارک رمضان نیز خبر داد و تصریح کرد: این معاونت تولید جوجه در فروردین و اردیبهشت ماه را به بیش از ۱۲۰ میلیون و ۱۲۸ میلیون قطعه می‌رساند که ثبت این میزان جوجه‌ریزی در تاریخ صنعت طیور ایران بی‌سابقه خواهد بود.

مرتضی رضایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر