کد خبر: 738454 A

عضو سندیکای برق گفت: متاسفانه استاندارد خاصی برای تعمیرات ترانس‌های شبکه برق وجود ندارد و همین امر باعث شده تا بیشتر ترانس‌هایی که مورد تعمیر قرار می‌گیرد، در زمان کوتاهی دوباره دچار حادثه شوند.

به گزارش ایلنا، آرش آقایی‌فر در جمع خبرنگاران تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت نگهداری و تعمیرات در شبکه برق نیازمند رویکردی علمی است که این موضوع به ویژه در بخش توزیع با دقت بیشتری پیگیری شود چرا که گستردگی شبکه توزیع و تعداد تجهیزات آن بسیار زیاد است.

 آقایی‌فر با بیان این که هم اکنون بیش از 700 هزار انواع ترانس در شبکه توزیع کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، یاداور شد: براساس آمارها، حدود یک سوم از این ترانس‌ها فرسوده شده و نیازمند تعویض هستند.

 وی ادامه داد: با توجه به این که هزینه‌های خرید ترانس نسبت به سال گذشته 2.6 برابر افزایش پیدا کرده است، صنعت برق برای تعویض تمامی ترانس های معیوب، نیازمند 8 هزار میلیارد تومان (707 میلیون دلار) است.

وی با اشاره به این که برای مشخص شدن بزرگی این مبلغ، کافیست آنرا با کل بدهی وزارت نیرو به بخش خصوصی (40 هزار میلیارد تومان) مقایسه کنیم، تصریح کرد: به طور حتم صنعت برق اکنون با این میزان بدهی، توان اختصاص اعتبار 8 هزار میلیارد تومانی دیگری را برای خرید ترانس‌های جدید ندارد و از این رو باید دیدگاه‌های بهره برداری ترانس به ویژه در بخش توزیع باید به سمت علمی تر شدن تغییر کند.

 آقایی‌فر گفت: در حال حاضر بهره برداری و تعمیرات در شبکه برق به شیوه بهره برداری از تجهیزات تا زمان خرابی (Run-To-Failure) انجام می‌شود که در این روش تاسیسات برق (به ویژه ترانس‌های هوایی بخش توزیع) همانند یک لامپ روشنایی تا زمانی که خراب نشده یا نسوخته باشد، بدون تعمیرات دوره‌ای و بازرسی‌های فنی، مورد استفاده قرار می‌گیرد .

عضو سندیکای برق  و مدیر مسئول فصلنامه علمی ترانسفورماتور با بیان این که این دیدگاه نیازمند تغییراست، اضافه کرد: لازم است شرکت‌های توزیع نیروی برق به راهکارهایی چون: سرویس و نگهداری مناسب، پایش وضعیت و در نهایت تعمیر و بهینه سازی ترانسفورماتورهای توزیع روی آورند. این به معنای خروج از استراتژی تعمیر و نگهداری Run to Failure و اتخاذ استراتژی‌هایی مانند سرویس و نگهداری برمبنای زمان یا وضعیت است که باعث کاهش هزینه‌ها در طولانی مدت و بهبود شاخص تلفات شبکه برق می‌شود.

 آقایی‌فر با مقایسه ساخت داخل انواع ترانس‌ها و تعمیرات ترانس‌های سوخته ومعیوب پرداخت و گفت: اغلب کارشناسان خارجی که برای بازدید از کارخانه‌ها به ایران آمده‌اند، معتقدند که توان ساخت انواع ترانس‌های در ایران همسطح کشورهای پیشرفته است اما در بخش تعمیرات نیازمند استانداردسازی دقیقی هستیم .

این فعال صنعت ترانسفورماتور اظهارداشت: متاسفانه بسیاری تعمیرات ترانس‌های بخش توزیع در کارگاه‌های ساده و بدون استاندارد و به اصطلاح زیرپله‌ای انجام می‌شود که در عمل این کارگاه‌ها هیچ کدام از استانداردهای لازم تعمیرات را نداشته و آزمون‌های لازم برای اطمینان از کیفیت تعمیرات را انجام نمی‌دهند. همین امر نیز باعث شده تا میزان حوادث در ترانس‌های تعمیر شده به شدت زیاد باشد.

 آقایی‌فر با بیان این که با شرایط  مورد اشاره تعمیرات ترانس‌ها در کارگاه‌های غیراستاندارد، میانگین عمر این تجهیزات بسیار پایین است، تاکید کرد: در حقیقت یک ترانس تعمیر شده باید با استانداردهای کارخانه مورد تست و آزمایش قرار گیرد و هیچ تفاوتی در عملکرد ترانس تعمیر شده و ترانس نو وجود نداشته باشد.

استاندارد ایران برق روشنایی صنعت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر