کد خبر: 737724 A

مرکز آمار خبر داد:

نتایج پنج دوره آمارگیری تخصصی از فعالیت دامداری نشان می‌دهد که جمعیت دام سبک در حال تغییر است.

مرکز آمار ایران اعلام کرد: بر اساس نتایج بهمن ماه طرح آمارگیری اندازه‌گیری تغییرات ماهانه تعداد دام سبک، تعداد گوسفند و بز موجود در دامداری‌های کشور با رشد ۲۰ درصدی نسبت به مهر امسال، به ۷ / ۶۲ میلیون رأس رسید.

گزارش تفصیلی این طرح آمارگیری به شرح زیر است:

به دلایل مختلف، از جمله شرایط اقلیمی کشور و ذائقه مردم، پرورش گوسفند و بز (که اصطلاحاً دام سبک نامیده می‌شود) در کشور ما از رونق زیادی برخوردار است. مطابق نتایج سرشماری عمومی کشاورزی در مهر ۱۳۹۳، نزدیک به ۲ / ۱ میلیون بهره‌بردار کشاورزی به پرورش ۸ / ۴۳ میلیون رأس دام سبک می‌پرداختند.

تحقیقات به عمل آمده و نتایج پنج دوره آمارگیری تخصصی از فعالیت دامداری نشان می‌دهد که جمعیت دام سبک در طول سال در حال تغییر است. با افزایش زایش گوسفند و بز در فصل‌های پاییز و زمستان، جمعیت این نوع دام‌ها افزایش می‌یابد و در فصل‌های بهار و تابستان، با کاهش زایش و همچنین خروج دام‌های پرواری، جمعیت دام سبک کاهش می‌یابد.

با هدف اندازه‌گیری ماهانه این تغییرات، طرح آمارگیری «اندازه‌گیری تغییرات ماهانه تعداد دام سبک» در مرکز آمار ایران طراحی شد و از مهر ماه امسال با کمک کارشناسان آمار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ۳۱ استان کشور در حال اجرا است.

نتایج این طرح آمارگیری که با شیوه‌های جدید آمارگیری (استفاده از نمونه مؤثر، نمونه‌های ثابت و شیوه ترکیبی حضوری–تلفنی) اجرا می‌شود، نشان می‌دهد که تعداد گوسفند و بره موجود در دامداری‌های کشــور در بهمن امسال ۴۶ میلیون رأس و تعداد بز و بزغاله ۷ / ۱۶ میلیون رأس بوده، که نسبت به مهر، به ترتیب ۹ / ۲۱ و ۴ / ۱۵ درصد افزایش یافته است.

در بهمن ۱۳۹۷، تعداد بره و بزغاله زاییده شده به ترتیب ۴ / ۵ و ۶ / ۱ میلیون رأس بوده، که نسبت به تعداد بره و بزغاله زاییده شده در مهر ۱ / ۱۰۷ و ۸ / ۵۴ درصد افزایش یافته است.

گوسفند و بز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر