کد خبر: 736848 A

مدیر کل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو در گفت‌وگو با ایلنا:

مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل وزارت نیرو با بیان اینکه وقوع سیلاب در سیستان و بلوچستان از بهترین و خوشحال کننده‌ترین خبرها به لحاظ پر شدن چاه نیمه‌ها و هامون است، گفت: همه دستگاه‌های اجرایی پیش بینی‌های لازم را داشته و تجهیزات و امکانات فراهم شده است.

میثم جعفرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره سیلاب استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این سیلاب از افغانستان و هیرمند وارد ایران شده و شدت آن هم بالا بوده است، بنده طی 48 ساعت گذشته در منطقه حضور داشتم، فعلا دبی وارد شده خسارتی نیست اما همه دستگاه‌های اجرایی پیش بینی‌های لازم را داشته و تجهیزات و امکانات فراهم شده است.

وی افزود: در سیلاب جمعه شب 22 کیلومتر خط انتقال آب و ایستگاه پمپاژ آسیب دید و 6 میلیارد تومان به وزارت نیرو خسارت وارد شد ولی سعی کردیم روستاهایی که آب نداشتند به مدار بازگردانده و از مدل آبرسانی اضطراری استفاده کنیم.

مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل وزارت نیرو با بیان اینکه وقوع این سیلاب ربطی به رهاسازی آب از سوی افغانستان ندارد، تصریح کرد: بارش‌های خوبی در سمت افغانستان صورت گرفته و وارد ایران شده اما در هر حال مشکل کم آبی را قطعا حل می‌کند. یک روی سیلاب بحث تخریب، روی دیگر با توجه به اینکه چند سال بارندگی نداشتیم و تابستان سختی را گذراندیم برای منابع آبی مثمر ثمر خواهد بود.

وی گفت: سیلاب ورودی از افغانستان سه شاخه می‌شود شاخه اول به چاه نیمه‌ها و محل تامین آب شرب روستاها می‌رود که به لحاظ تامین آب شرب و هم اینکه زمین تشنه را از حالت خشکی در می‌آورد، نعمت است.

جعفرزاده توضیح داد: سیلاب در ورودی به چاه نیمه‌ها، هامون و رودخانه سیستان می‌رود، به لحاظ کشاورزی قابلیت خوبی ایجاد می‌کند، اما با توجه به اینکه سالها بارندگی اتفاق نیفتاده و بستر رودخانه مهیا نیست قطعا ممکن است آسیب‌هایی داشته باشد و به همین خاطر است که همه دستگاه‌های اجرایی در 48 ساعت گذشته هم به لحاظ تجهیزات و هم ترمیم نقاط آسیب‌پذیر آماده باش کامل هستند، همچنین سعی شده به مردم اطلاع رسانی صورت گرفته و شرایط اضطراری را تشریح کنند تا حداکثر استفاده را از این سیلاب داشته باشند.

وی با بیان اینکه شرایط فعلا نرمال است تا ببینیم از پیک سیل چگونه عبور می‌کنیم، یادآور شد: در مجموع وقوع سیلاب در این منطقه جزء بهترین اخبار و خوشحال کننده‌ترین خبرها به لحاظ پر شدن چاه نیمه‌ها و هامون است.

افغانستان سیستان و بلوچستان مدیریت بحران وزارت نیرو همه دستگاه های اجرایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر