کد خبر: 736747 A

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با ایلنا:

محمدی اظهار داشت: این اوراق انعطاف پذیر و بدون نیاز به سرمایه هستند که جریان‌های نقدی آتی شرکت‌ها و پروژه‌ها می‌توانند در اوراق منفعت مبنا قرار بگیرند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، یکی از اوراق بهادر که اخیرا در چارچوب بازار مالی اسلامی عرضه شده، اوراق منفعت است. در تعریف این ابزار آمده است؛ ورق منفعت سند مالی بهاداری است که بیانگر مالکیت دارندة آن بر مقدار معین خدمات یا منافع آینده از یک دارایی بادوام است که در ازای پرداخت مبلغ معینی به وی منتقل شده است. این اوراق که در روزهای اخیر وارد بازار شده‌اند دارای سود اسمی ۲۰ درصدی و با سررسید ۵/ ۳ ساله هستند.

وزارت امور اقتصاد و دارایی در راستای تسویه اصل و سود اوراق سررسید شده در سال جاری، اقدام به انتشار سه هزار میلیارد تومان صکوک منفعت کرد. این اوراق با سود ۲۰درصد بوده که هر شش ماه یک بار پرداخت می‌شود.

شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، در گفت‌وگو با ایلنا در مورد این اوراق گفت: اوراق منفعت از ابزارهای نوین است که انتشار آن با استقبال خوبی همراه بوده است و امیدواریم از این اوراق برای تقویت پروژه‌های زیربنایی و زیرساخت‌های اجتماعی بیشتر استفاده شود.

وی افزود: این اوراق انعطاف پذیر و بدون نیاز به سرمایه هستند که جریان‌های نقدی آتی شرکت‌ها و پروژه‌ها می‌توانند در اوراق منفعت مبنا قرار بگیرند. البته با این استقبال امیدورایم حجم آن بالا رود.

محمدی در مورد انتشار این اوراق توسط وزارت نفت گفت: وزارت نفت اوارق مختلفی را منتشر می‌کند که یکی از آنها نیز اوراق منفعت است.

در اطلاعیه فرابورس نیز آمده است: عطف به نامه شماره ۱۲۲/۳۲۶۸۶ مورخ  ۹۶/۱۲/۱۴ سازمان بورس و اوراق بهادار به اطلاع می‌رساند وزارت امور اقتصادی و دارایی در نظر دارد به موجب مصوبه ۳۰۰۰۵/ت ۵۴۲۹۶ ه مورخ ۹۶/۰۳/۱۶ هیات وزیران و صورت جلسه مورخ ۹۶/۱۱/۲۹ کمیته جزء بند (ل) تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور اوراق منفعت از طریق بازار ابزار های نوین مالی فرابورس ایران پذیره نویسی می شود.

منفعت

 

 

 

اقتصاد امور اقتصادی و دارایی سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه وزارت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر